Korupci v Praze se daří
V první polovině února se v Praze sešli zástupci magistrátů a představitelé neziskových organizací z Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti. Srovnávali zkušenosti jednotlivých měst v boji proti korupci. Podoba závěrečného dokumentu závisela na dohodě delegátů z daného města - v případě Varšavy a Budapešti vznikl společný dokument zástupců radnice i neziskových organizací. Ovšem v případě Prahy a Bratislavy je výsledek jednání seznam doporučení, jak urychleně korupci řešit.
Praha je podle zástupců z Transparency International v boji proti korupci zaostalá oproti srovnatelným městům z visegrádských zemí. Mimo jiné to vyplývá i z dokumentu, který vypracovali zástupci z neziskových organizacích společně s představiteli Magistrátu hlavního města. Kromě jiného se v něm píše, aby zastupitelstvo ihned zavedlo jednotnou metodiku zadávání veřejných zakázek a zajistilo nezávislé postavení interního auditora a výsledky auditů začalo zastupitelství zveřejňovat přes internet. Toto je jeden z nejdůležitějších bodů, kterým by, podle ředitelky Transparency International v ČR Adriany Krnáčové, mohl pražský magistrát korupci předcházet.
"Ze závažných bodů považujeme systém zadávání veřejných zakázek. Vzhledem k minulému auditu, který shledal 100% chybných zakázek, tak si myslím, že je to závažná věc. Je nutné urychleně z toho vyvodit osobní odpovědnost. Současně je nutné vypracovat jednotnou metodiku v souladu s platným zákonem."
Jak je na tom Česká republiky ve srovnání s ostatními visegrádskými zeměmi?
"Ten problém je obdobný. Některé radnice mají lépe jiné zase hůře zvládnutý tento problém. Mezi ty lépe zvládnuté patří například Varšava, mezi ty hůře Praha."
Seznam doporučení zastupitelstvu, jak se bránit korupci považuje Zdeňka Bikešová vedoucí kanceláře ředitele úřadu zastupitelstva hlavního města Prahy, za přínosný. Tvrdí, že mnohé doporučení, které jsou popsány ve zmíněném dokumentu, se už zavádějí."Ten dokument vznikl po určité shodě. Je tedy pro nás zajímavý. V některých bodech z pohledu z venčí i kritický. Myslím si, že právě výměnou informací a pohledů se dá někam dostoupit."
Zdeňka Bikešová na tiskové konferenci též zmínila, že Magistrát hlavního města Prahy jmenoval tzv. protikorupční komisi. David Ondráčka z české pobočky Transparency International k této podle něj narychlo jmenované komisi prohlásil.
"V zásadě nejsem proti. Určitě je dobře, aby se tím radnice zabývala. My jsme byli jenom překvapeni tím, že se na nás neobrátili. Oznámili vznik komise bez nastavení pravomocí. Pokud toto bude jasné, rádi se do ní zapojíme."
Magistrát hlavního města Prahy prý málo používá jednu z nejúčinnějších zbraní proti korupci a to zveřejňování a transparentnost. Magistrát například nezveřejňuje, jak a v čem jednotliví radní hlasovali. To je podle lidí z Transparency International přinejmenším zarážející.