Krásná hra přinesla našim fotbalistů v Portugalsku "jenom" bronz

Vladimír Šmicer, foto: ČTK

Nejčerstvějším úspěchem českých fotbalistů je zisk bronzových medailí na posledním ME v Portugalsku. Před čtyřmi roky udivovali Brücknerovi svěřenci svým herním stylem celý fotbalový svět. Po skvělých partiích s Nizozemskem i Dánskem ztroskotali na destruktivním Řecku, které nakonec slavilo senzační titul.

Vladimír Šmicer na ME 2004 v Portugalsku, foto: ČTK
Jednomu z aktérů tehdejšího Eura, Vladimíru Šmicerovi, se při myšlenkách na Portugalsko 2004 vybavují krásné vzpomínky.

"Vybaví se mi fotbal, který jsme hráli. V Portugalsku jsme měli mužstvo, které hrálo za poslední dobu nejlepší fotbal. Všichni jsme tam byli ve výborné formě, vyšla nám příprava i samotný turnaj. Jenom je škoda, že jsme v semifinále vypadli."

Čerstvý mistr ligy s pražskou Slavií zažil i stříbrné Euro v Anglii. Zatímco tehdy měli Češi víc štěstí než rozumu a především fotbalového umu, v Portugalsku by na umělecký dojem pravděpodobně absolutně vyhráli. Zkrátka herní projev se za Dušana Uhrina a Karla Brücknera lišil jako pověstný den a noc.

"V Anglii bylo pro všechny překvapením, že jsme vůbec postoupili ze skupiny a to potom bylo navíc - sen, který nikdo nečekal. Do Portugalska jsme naopak jeli sebevědomí a věděli jsme, že máme mužstvo na finále. Tam jsme soupeře přehrávali, zatímco v Anglii jsme pouze bránili. V Portugalsku jsme si fotbal užívali, hráli sebevědomě a cítili se hodně silbní."

Řecko - na šampionátu fotbalový kat českých reprezentantů, připravilo Vladimíru Šmicerovi několik bezesných nocí.

"Řeci vyřadili Francii, nás i ve finále Portugalsko výsledkem 1:0. Je neuvěřitelné, že nedostali v pěti zápasech gól. Tomáš Rosický nastřelil v 5. minutě břevno, Honza Koller spálil před koncem velkou šanci. V prodloužení už byli Řeci lepší a dali po rohu gól. Strašně mě to mrzí, je to mé největší zklamání v reprezentační kariéře, protože jsme byli celkově lepší a zasloužili si jít do finále."

Šmicer si Portugalsko velmi pochvaluje i po mimofotbalové stránce.

"Strašně se mi líbilo, že jsme bydleli v překrásném hotelu vedle kterého bylo nádherné golfové hřiště. Když jsem měl volnou chvíli, tak jsem si šel zahrát golf. To pro mě bylo úplně ideální - moře, hotel, golfové hřiště. Mezitím si šel člověk zatrénovat nebo sehrát mistrovský zápas - prostě ideální."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio