DFC Prag: Nejlepší evropský klub předválečných let slaví 125 let
Dlouhá a úspěšná fotbalová éra v Čechách se pojí s tradičními kluby Slavia a Sparta Praha. Před první světovou válkou tu existoval ještě jeden slavný klub: DFC Prag.
Deutscher Fußballclub Prag žije!
Úspěšný fotbalový klub založila bohatá židovská německy mluvící komunita v Praze. V roce 1938 se jeho členové odmítli zapojit do henleinovského hnutí a po okupaci republiky 15. března byl fotbalový klub na jaře 1939 úředně rozpuštěn. Před pěti lety ale Němci a Češi v Praze společně DFC Prag znovu probudili k životu. Znovuzrozený klub se záměrně soustřeďuje výhradně na dětský a mládežnický fotbal. K fotbalu už přivedl mnoho mladých hráčů. Jedním z nich je desetiletý Mateo Sturm, který je na historické úspěchy klubu patřičně pyšný: „Vím, že našemu fotbalovému klubu je už 125 let a jednou zvítězil proti Bayernu 9: 0.“
Fotbaloví nadšenci z veslařského klubu
Před první světovou válkou byl DFC Prag jedním z nejznámějších klubů ve střední Evropě. V té době proti němu dnešní němečtí šampioni Bayern nebo Borussia neměli šanci. DFC byl založen 28. května 1896 v Praze. Jeho začátky se ale dají vystopovat ještě o několik let dříve, popisuje historik a jeden ze zakladatelů obnoveného Německého fotbalového klubu DFC Prag Thomas Oellermann:
"V té době tady bylo množství nadšenců, kteří objevili tento relativně nový sport šířící se z britských ostrovů. A v případě DFC to byli veslaři z Prague Club Regatta. Už v roce 1893 veslaři odehráli zápas s týmem ze zámku Loučeň. Toto utkání, které se hrálo na Císařské louce v Praze, bylo s největší pravděpodobností vůbec prvním fotbalovým zápasem v zemích České koruny. “
O tři roky později založili fotbaloví nadšenci z veslařského klubu fotbalový klub DFC. Zakládající schůze se uskutečnila v centru Prahy v hale Spolku pro pomoc německým státním příslušníkům. Místo nebylo vybráno náhodou, dodává Oellermann:
"DFC zakládali měšťané z německojazyčných, hlavně židovských kruhů. Proto tento klub nazvali Německý fotbalový klub a orientovali se především na Německo. Později se připojili k Německému fotbalovému svazu a zúčastnili se také prvního německého fotbalového mistrovství. Chtěli podpořit tímto způsobem své národní sebeurčení ve městě, ve kterém v té době existovaly určité národnostní třenice.“
Tyto třenice se projevily hlavně na Letné, protože všechny tři pražské kluby měly v této části města své prostory hned vedle sebe. A rozdíly v této trojici byly velké, jak potvrzuje fotbalový historik Lubomír Král:
"Sportovní rivalita mezi DFC a Slavií nemohla fungovat, protože mezi kluby se poté, co shořela klubovna, začali lidé hádat a navzájem se ze žhářství podezřívali. A Sparta tehdy nemohla DFC konkurovat, protože na to měla příliš slabý tým. Sparta se vyvinula v rovnocenného protivníka až po první světové válce.“
DFC jako mezinárodní klub
Velkou výhodou DFC na přelomu století byla jeho mezinárodní orientace. Díky tomu klub předběhl svou dobu, říká historik Král:
"Už před první světovou válkou byl DFC jednoznačně mezinárodním klubem. Hráči byli svým způsobem profesionály, i když profesionalita ještě nebyla oficiálně uznána. V týmu však byli hráči z Maďarska, Ukrajiny a Ruska. Větší zastoupení pak měli Rakušané a Němci, ale za klub hráli také rumunští a dva angličtí hráči. Družstvo se tak skládalo z hráčů několika národností.“
Díky mezinárodnímu mixu bylo pro DFC také snadnější navázat kontakty v dalších evropských zemích. A fotbaloví fanoušci v Praze na Letné z toho podle Jindřicha Krále také těžili:
"I když Slavia, Sparta a DFC byli v určitých ohledech soupeři a neměli se zvlášť rádi, pořád si užívali domácí zápasy druhého klubu. Pokud měl DFC za hosty týmy z Německa, Anglie nebo Rakouska, pak se na tyto zápasy samozřejmě přišli podívat i čeští diváci a naopak.“
Z toho se zrodilo pozdější partnerství mezi DFC a Slavií. Pokud do Prahy přijel hrát nějaký zahraniční soupeř, nastoupil k zápasům jak s DFC, tak i Slavií.
Zakládající člen Německého fotbalového svazu
V roce 1900 byli němečtí Pražané jedním ze zakládajících členů Německého fotbalového svazu a ze svého středu měli dokonce prvního prezidenta DFB, univerzitního profesora Hueppeho. V roce 1903 byl DFC Praha jedním ze šesti klubů, které se zúčastnily prvního německého šampionátu. Pražský DFC se dokonce dostal do finále, ale 31. května 1903 v Altoně v Hamburku prohrál proti VfB Lipsko, po divokém průběhu 2: 7. Byla to bohužel jediná účast DFC v německém mistrovství, protože po vstupu DFB do nově ustavené mezinárodní fotbalové federace FIFA už tato možnost další účasti klubu ze zahraničí neexistovala, poznamenává Oellermann:
"FIFA – v té době relativně mladá asociace, ale už tehdy velmi aktivní – rozhodla, že fotbalové týmy se mohou účastnit pouze mistrovství zemí, ve kterých sídlí." To de facto znamenalo, že DFC se už nemohl účastnit německého šampionátu, ale pouze rakouského. Výsledkem bylo, že DFC Prag hrál v rakouských soutěžích až do první světové války.“
Kvůli vyloučení z německého fotbalového svazu DFB rezignoval na svou funkci také jeho prezident Hueppe. Jeho nástupcem v křesle prezidenta svazu byl zvolen Friedrich Wilhelm Nohe z Karlsruhe FV. Bez tohoto klíčového rozhodnutí FIFA by se DFC Prag mohl zapsat do historie německých šampionátů ještě výrazněji. Protože v té době měl pražský klub rozhodně potenciál k získání velkých titulů, je přesvědčený Oellermann:
"V období před první světovou válkou byl DFC jedním z nejsilnějších klubů v kontinentální Evropě. A to i díky tomu, že měl přirozeně určitou finanční sílu. To z něj dělalo klub, který byl mimořádně zajímavý pro vynikající hráče a trenéry. S tím souviselo jedno s druhým. Podíváme-li se tedy na období od začátku století do první světové války, registrujeme tu celou řadu opravdu dobrých hráčů a trenérů, kteří měli na DFC rozhodující vliv."
Za DFC hrají reprezentanti
Po první světové válce si DFC Prag udržovalo silné profesionální družstvo, za které hráli českoslovenští i němečtí reprezentanti. Pražský klub se střetával se slavnými protivníky z celé Evropy. Zvlášť úspěšné bylo španělské turné v roce 1924, kdy DFC porazil FC Barcelonu 1:0. Bohužel zapojení DFC Praha do československého fotbalu po 20 letech skončilo.
"Vzhledem k dění v Sudetech a podpisu Mnichovské dohody, musel DFC Prag ukončit činnost. Zápas proti českému klubu SK Hvězda Košíře, ve kterém vyhrál 7:3, v září 1938 byl na dlouhá desetiletí posledním utkáním klubu,“ dodává Thomas Oellermann.
Nový začátek po 77 letech
1. července 2016 Němci a Češi znovu oživili DFC Prag. Ve spolupráci se třemi německými školami v Praze se klub zpočátku soustředil na trénink a hraní juniorských týmů. Za pět let od založení se dokázal dobře konsolidovat a ani koronová pandemie, která trvá déle než rok, ho nesvedla z jeho cesty, ujišťuje finanční a marketingový ředitel Hendrik Taulin:
"Před zahájením pandemie měl náš klub tři týmy v bodovaných soutěžích. A občas jsme byli velmi úspěšní. Vzhledem k pandemii se někteří rodiče zaměřili na jiné věci, ale nějaké velké ztráty jsme naštěstí nezaznamenali. Naopak, mnoho členů nás v obtížných dobách podpořilo i tím, že zůstalo ke klubu loajální. Proto máme dnes všichni stejné, společné motto: Chceme se vrátit na fotbalové hřiště, ke sportovnímu a klubovému životu, který jsme v posledních letech budovali."