Kritika vedení Strany zelených podle Bursíka voliče neodradí

Předseda Strany zelených Martin Bursík

Po rychlém vzestupu volebních preferencí vypukl ve Straně zelených první vážnější spor. Sedmnáct členů napsalo vedení strany kritický dopis. Signatáři poukázali na špatnou komunikaci vedení se členy strany nebo na špatně fungující webové stránky. Kritikům vadí mimo jiné i to, že Strana zelených nemá jeden transparentní účet. Vedení strany ale odmítá, že by šlo o rozkol. Více uslyšíte od Martiny Lustigové. Martino, co dalšího je vedení strany vytýkáno?

Předseda Strany zelených Martin Bursík
Vedle už zmíněného financování nebo špatné komunikace byla kritizována i předvolební kampaň Strany zelených. Kritikům se také nelíbí okolnosti kolem změn na kandidátkách nebo to, že se k informacím dostávají se zpožděním. Politolog Jiří Pehe vidí v dílčích sporech příznak toho, že zelení nejsou ještě úplně konsolidovanou stranou: "Tato strana má před sebou ještě poměrně dlouhou cestu před tím, než bude schopna se skutečně vnitřně sjednotit a být formována, řekněme, lidmi, kteří si jsou skutečně názorově blízcí a kteří nevedou neustálé vnitřní spory. Takže je to určitý, řekl bych, symptom toho, že Strana zelených je skutečně takový neorganický útvar, který má a vždy v minulosti měl problémy sám se sebou."

Signatáři dopisu o víkendu odmítli, že by jejich text byl výrazem nejednotnosti strany. Podle nich je výrazem vnitrostranické demokracie. Věcná kritika má ve straně povzbudit diskusi. Že by šlo o rozkol ve straně odmítá i předseda zelených Martin Bursík. Podle něj šlo jen o provozní záležitosti strany: "V žádném případě to nesouvisí s politikou. Když lidé, kteří podepsali ten dopis, v sobotu viděli, co to udělalo s médii, protože teď je citlivé předvolební období, tak se samozřejmě zalekli, protože tohle vůbec neměli na mysli. A poslali k tomu vyjádření, které dokládá, že to v žádném případě není doklad nějakého rozporu nebo sporu nebo rebelů. Vedení strany má plnou podporu." Nebojíte se, že tato (byť dílčí) kritika, odradí voliče a ubere Straně zelených hlasy v nadcházejících volbách? "Já si myslím, že ne. Je důležité říct, že volič má na kandidátkách lídry a lidi, kteří jsou na volitelných místech - a to jsou lidi, kteří teď věnují 100% svého času politice. A tento tým političek a politiků, které já vedu do parlamentu, je mimořádné jednotný,"říká v rozhovoru pro Radio Praha šéf Strany zelených Martin Bursík.

A co soudí politolog Jiří Pehe? Mohou podobné drobné spory přece jen ohrozit volební výsledek zelených? "Obávám se, že tím, že lidé ze Strany zelených nebyli schopni si tyto spory nechat až na období po volbách, mnoho lidí vystraší, protože část voličů se ke Straně zelených začala přiklánět na podzim 2005 právě proto, že se zdálo, že tato strana, která u nás vždy měla velký potenciál, konečně překonala vnitřní rozpory tím, že zvítězilo Bursíkovo křídlo a ze strany odešli lidé, jako byli Jakub Patočka a Jan Beránek. Čili že tam došlo k jakési konsolidaci pod zdánlivě serióznějším vedením. To, že tito lidé vystoupili nyní před volbami, bude určité varování a pro některé lidi i šok. Myslím si, že jim to každopádně ubere několik procent. Zda to bude tolik procent, že by se tato strana vůbec nedostala do Poslanecké sněmovny, to se uvidí, ale může to vážně ohrozit popularitu Strany zelených."