KRNAP slaví 45. narozeniny

Foto: www.czechtourism.cz
0:00
/
0:00

Krkonošský národní park, nejstarší národní park v České republice, slaví 45 let své existence. Rozkládá se na ploše necelých 55 000 hektarů. Na historii parku a jeho přírodní bohatství jsem se zeptala tiskového mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara.

Foto: www.czechtourism.cz
Krkonošský národní park má mnoho zajímavých a významných míst. Která z nich jsou ta nejpozoruhodnější?

Foto: www.czechtourism.cz
"Tak v každém případě mezi nejcennější části Krkonošského národního parku patří tzv. subalpinská tundra. To jsou ty vrcholové partie Krkonoš, které zná každý, kdo byl někdy u pramene Labe nebo šel po hlavním hřebenu Krkonoš. To je to úplně nejcennější, co má svůj světový unikát, světový význam. Podobně jako krkonošská rašeliniště - Pančavská louka, Úpské rašeliniště nebo Černohorské rašeliniště, které jsou zase velmi důležité i z mezinárodního hlediska jako klíčové, důležité a unikátní mokřady."

Krkonošská flóra je velmi bohatá. Nechybějí ani endemité, tedy rostliny, které se nikde jinde nevyskytují. A za pozornost stojí také živočichové.

"Tak kdybychom měli vyjmenovat všechny vzácné druhy rostlin a živočichů, které rostou a žijí v Krkonoších, tak bychom asi zabrali velkou část programu Českého rozhlasu. Krkonoše jsou právě unikátní proto, že tam roste několik rostlin, které nerostou nikde na světě - zvonek krkonošský, jeřáb krkonošský nebo všivec krkonošský. Žije tam slavík modráček, který sice žije i jinde ve světě a v Evropě, ale je to tak vzácný druh, že je velmi málo lokalit, kde žije, kromě vrcholových partií Krkonoš."

Krkokošský národní park byl zřízen před 45 lety. To, že je nutné chránit nejvyšší české hory, si ale lidé uvědomili už mnohem dříve.

Foto: www.czechtourism.cz

Foto: www.czechtourism.cz
"První ochrana v dnešním Krkonošském národním parku se datuje již více než sto let zápátky do roku 1904. Tehdejší c.k. místodržitelství v Praze vydalo výnos o ochraně krkonošské flóry, která byla v té době ohrožována něčím, co nám dnes může přijít úsměvné - sběrem léčivých bylin. Ve stejném roce, dnes už se asi nedozvíme, jestli to byla shoda okolností, nebo jestli to tehdejší pán hrabě Jan Nepomuk Harrach koordinoval s c.k. místodržitelstvím, vyhlásil hrabě Harrach první rezervaci na území dnešního Krkonošského národního parku. Byla na Labské stráni, tehdy měla 60 hektarů,on takhle část svého panství ze svého rozhodnutí zasvětil přirozeným procesům. První návrh na zřízení národního parku padl v roce 1923. Následovala třicátá léta, kdy se v Krkonoších zabývali jinými starostmi. Blížící se válka znamenala naopak poškození části Krkonoš budováním opevnění a přístupových komunikací. K ochraně se vrátila státní ochrana přírody až po druhé světové válce. Postupně přibývaly jednotlivé rezervace a 17. května roku 1963 to vyústilo vyhlášením národního parku."

K výročí založení Krkonošského národního parku proběhly a ještě se chystají různé akce. Během nich mohou návštěvníci třeba strávit noc v klášteře, setkat se v rámci přírodovědné exkurze s mlynářem Špindlerem nebo se dozvědět co mají společného hory Skandinávie, Kolského poloostrova a Krkonoše.