Kulturní část programu ve Francii Havel nestihl

Václav Havel se svým lékařem Iljou Kotíkem, Foto: ČTK

Jak jsme už informovali, Václav Havel se musel předčasně vrátit z návštěvy Francie. Část programu stačil uskutečnit, další body zůstaly na papíře. Výsledky cesty rekapituluje Vilém Faltýnek společně s Alenou Gebertovou.

Václav Havel se svým lékařem Iljou Kotíkem,  Foto: ČTK
U mikrofonu je teď se mnou kolegyně z francouzské redakce Radia Praha, Alena Gebertová, která se jako novinářka zúčastnila prezidentovy cesty a přiváží z Francie čerstvé informace. Co tam všechno prezident stihl a co nestihl?

"Stihl toho samozřejmě mnohem méně než předpokládal. Ta návštěva měla politickou část a kulturní část. Politická část byla naplněna. Ta spočívala v rozhovorech a prezidentem Chiracem a s premiérem Jean-Pierrem Raffarinem."

Václav Havel k tomu řekl: "Věnovali jsme největší pozornost rozšiřování Evropské unie, ambici České republiky stát se brzy jejím členem a rozšiřování Severoatlantické aliance, její nové identitě a nadcházejícímu summitu v Praze."

Alena Gebertová pokračuje: "Hovořilo se také o české kulturní sezóně, kterou pan prezident přijel podpořit. Ta česká sezóna má poměrně velmi dobrý a bohatý ohlas ve francouzském tisku a zdá se mi, že tím, že se česká média soustřeďují na aféru kolem Kramářovy sbírky, se trochu upozaďuje ta úspěšnost akce, která před několika týdny začala.

A co všechno tedy prezident nestihl?

Václav Havel s manželkou,  Foto: ČTK
"Ještě musím říct, že stihl otevření výstavy Bořka Šípka v Českém centru v Paříži, to je stále v rámci české sezóny, a potom, v úterý večer se přesunul do Avignonu. Tam měl soukromý program a ta kulturní část programu, která měla vyvrcholit ve středu, tu už pan prezident nestihl. Do Avignonu přijel poděkovat za solidaritu, kterou mu před dvaceti lety, kdy byl ve vězení a dostal těžký zápal plic, vyjádřili významní umělci právě v rámci Avignonského festivalu. Ten večer se jmenoval Večer pro václava Havla, byl to komponovaný večer, účastnili se ho světoví dramatici Samuel Beckett, Arthur Miller, Confortese a další, byla čtena různá poselství a ukázky z jeho her."

Letošní večer nazvaný "Václav Havel - dramatik a prezident" tedy nakonec proběhl bez Havlovy účasti. V projevu, který měl v Avignonu osobně přečíst, vyjádřil Havel podporu čínským, barmským a běloruským disidentům, kteří jsou ve svých zemích vězněni kvůli nesouhlasu s politickým režimem. "Myslím, že by tento večer připomínající mezinárodní solidaritu svobodomyslných lidí nebyl úplný, kdybych nenavázal na tradici a nezmínil se aspoň o několika svých kolezích, kteří jsou za své názory ve vězení podobně, jako jsem v něm byl před dvaceti lety já," stojí v Havlově poselství, které zaznělo v Avignonu. "Zápas o svobodu smýšlení a projevu není zdaleka dobojován," zdůraznil český prezident.