Květnová zpolitizovaná facka půjde k soudu

David Rath, foto: ČTK

Soudní dohru bude mít facka, kterou ministru zdravotnictví Davidu Rathovi uštědřil v květnu na sjezdu stomatologů Miroslav Macek, někdejší místopředseda ODS a nynější externí poradce prezidenta Václava Klause. Ministr Rath chce omluvu a odškodnění. Pokračuje Zdeněk Vališ.

David Rath, foto: ČTK
Miroslav Macek měl moderovat diskusi v sále, ale těsně předtím oznámil, že si musí vyřídit osobní věc. Na sjezdu stomatologické komory pak padla silná facka. Macek vysvětlil útok osobními důvody. Rath totiž prohlásil, že si Macek vzal svou současnou ženu pro peníze. Občanská demokracie se od Mackova chování distancovala. Podle sociální demokracie měl útok politické pozadí, protože k němu došlo krátce před volbami. Ještě v květnu ale ministr Rath tvrdil, že na Macka žalobu podávat nebude. "Já jsem nad tím přemýšlel a mně Macek přijde fakt jak vyšinutý chudák a je mi ho spíš líto, takže přemýšlím, že já osobně v této věci nic podnikat nebudu,"řekl tehdy ministr. Nyní ale oznámil, že na Macka podá žalobu. Proč si to najednou po měsíci a půl rozmyslel?

"Já jsem čekal, jaká bude reakce pana Macka po té aféře. Čekal jsem, že přece jenom naznačí, že to trošku přehnal, protože řešit nějaké slovní spory fyzickým násilím nepatří do kulturní a vyspělé země. On se tím naopak začal holedbat, ve svých rozhovorech to chválil, říkal jak to udělal báječně. Myslím si tedy, že je jednoznačně potřeba říci, že jedna věc jsou určité slovní, názorové neshody, třeba i ostré výměny, a druhá věc je přistoupit k fyzickému násilí. Mezi tím musí vést podle mě jasná, ostrá hranice."

Útok Miroslava Macka byl podle Davida Ratha navíc zbabělý, protože k němu došlo zezadu, ne tváří v tvář. Ministr na doporučení svých právníků nyní žádá veřejnou omluvu Macka a požaduje také odškodnění za nemajetkovou újmu ve výši jednoho milionu korun. To je prý přiměřená výše.

"Tak, aby si toho pan doktor Macek všiml. On se chlubí tím, jak je bohatý, jak si chodí kupovat v aukcích za dvě stě tři sta tisíc hodinky, jak je ochoten utratit za dobrá vína stovky tisíc. Tak, aby alespoň ti nějak zaznamenal. Chtít od pana doktora macka nějakých deset, dvacet, sto tisíc asi nemá význam. Milionu by snad mohl všimnout. Milion by nemusel být pod jeho rozlišovací schopnosti."

Má ale žaloba dnes ještě nějaký smysl? Politolog Lukáš Valeš spekuluje o jejím možném pozadí.

"V poslední době jsme byli svědky poněkud kontroverzních kroků odstupujícího ministra zdravotnictví, ať už se to týká lékové vyhlášky nebo nařízení lékařům, aby pracovali sedm hodin. Zdravotnictví jako by se opět stávalo kontroverzním tématem. Možná tohle je jedna z cest, jak učinit předmětem zájmu médií něco jiné, než je otázka samotného zdravotnictví."

Lukáš Valeš na druhou stranu připouští, že vzhledem ke kontextu doby, v níž došlo k incidentu, se z něj stalo velké politikum. A aféra měla i velký ohlas v zahraničí.

"Mě jako politologa velmi mrzí, že k té facce došlo, protože záběry s fackou Miroslava Macka bohužel proběhly téměř všemi sdělovacími prostředky ve světě, v Británii. Německu, ve Spojených státech i v Austrálii. Česká republika díky této v uvozovkách prkotině získala velmi nelichotivý kredit země, kde není možné počítat s vyspělou politickou kulturou."

Potyčkou se po incidentu zabývala také místní organizace ODS v Zábřehu na Moravě, jejíž je Macek členem. Macka ale nakonec nevyloučila a jako nepolitickou odmítla kauzu dále řešit. Macek sám odmítl ODS dobrovolně opustit, byť ho k tomu před volbami vyzval předseda Mirek Topolánek.