Kvůli ptačí chřipce u sousedů Česko zpřísňuje preventivní opatření

Foto: ČTK

Virus ptačí chřipky se objevil v Rakousku a v Německu. Česká republika kvůli přibývajícím případům výskytu ptačí chřipky v zemích EU a kvůli přibližování nákazy k českým hranicím zpřísňuje preventivní kroky. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Foto: ČTK
Od čtvrteční půlnoci platí pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích, splnit ho musí nejpozději do konce února. Chovatelé jsou povinni nahlásit údaje o svém hospodářství do centrální evidence. Dále mají povinnost zamezit vniknutí volně žijících ptáků do objektů s drůbeží - například pomocí sítí v oknech nebo větrácích. A další povinnosti? O tom už více Josef Duben ze Státní veterinární správy: "Od 16. února platí pro všechny chovatele-podnikatele povinnost hlásit krajským veterinárním správám jakékoliv podezřelé snížení příjmů potravy u drůbeže, pokles snášky či podezřelé úhyny. A na hranicích budou orgány ministerstva vnitra kontrolovat, zda přepravci drůbeže při cestách do České republiky mají doklad o dezinfekci svých vozidel." Od 21. února pak v Česku začne platit zákaz výstav a trhů drůbeže a ptáků.

Foto: ČTK
Ministr zemědělství Jan Mládek vyzval i ty, kdo chovají drůbež pro vlastní potřebu, aby ji uklidili pod střechu a aby zabránili kontaktu drůbeže s volně žijícím ptactvem. Proč se ptačí chřipky tolik bojíme? To je otázka pro hlavního hygienika ČR Michaela Víta: "Protože by to byl zcela nový kmen viru, proti kterému zatím lidská populace nemá obranné protilátky. To znamená, že by pravděpodobně mohlo dojít k vyšší nemocnosti a bohužel i k vyšší úmrtnosti."

Podle Michaela Víta ale zatím není důvod k panice. Pravděpodobnost přenosu ptačí chřipky ze zvířete na člověka je v podmínkách EU, kde jsou lepší hygienické podmínky než například v Turecku, relativně nízká. A jak jsme na tom s ochranou? Kolik léků máme vlastně k dispozici? "Dneska máme 650 tisíc dávek antivirotika Tamiflu. Do konce roku budeme mít dalších 600 tisíc dávek, čili budeme mít možnost krýt asi 12,5% obyvatel. V porovnání s Evropskou unií jsme asi na 6. místě. V současné době jednáme se všemi výrobci vakcíny, která by se vyráběla až v případě, že se potvrdí ten kmen, který by byl přenositelný mezi lidmi. A samozřejmě bychom měli zabezpečit tolik vakcíny, aby se nákaza přestala šířit v populaci - zatím plánujeme minimálně 2 miliony dávek, ale toto množství se samozřejmě může zvýšit," uvedl v rozhovoru pro Radio Praha hlavní hygienik ČR Michael Vít.