Ptačí chřipka v Česku akutně nehrozí

Česko od čtvrteční půlnoci zrušilo zákaz trhů a výstav drůbeže a ptáků, který přijalo 22. října v rámci opatření proti zavlečení ptačí chřipky na své území. Tuto pro chovatele a vystavovatele potěšitelnou zprávu sdělil ministr zemědělství Jan Mládek po jednání Ústřední nákazové komise.

Co toto rozhodnutí v praxi znamená jsem se zeptal mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna: "Znamená to, že se prakticky vracíme téměř k normálnímu režimu. A znamená to, že mimořádné opatření, které zakazovalo přesuny ptáků a pořádání výstav a podobně již padá. Od čtvrteční půlnoci je tedy možné vystavovat ptáky, pořádat soutěže atd.."

Co zrušení zákazu způsobilo? Nebezpečí nákazy už u nás nehrozí?

"My jsme vyhodnotili rizika, která by v naši republice mohla něco znamenat, a můžeme opravdu říci, že přesto, že se ptačí chřipka leckde vyskytuje, tak pro Českou republiku akutní nebezpečí nehrozí. Mohu říci, že jsme tato mimořádná veterinární opatření odvolali proto, že za již více než 40 dnů jejich platnosti se neprokázalo akutní nebezpečí, a na základě monitoringu, to znamená vyšetřování uhynulých ptáků i monitoringu v chovech, nebylo vysloveno ani podezření."

Nové nařízení po jednání Ústřední nákazové komise se vztahuje na ptáky, které u nás jsou. A jak je to s dovozem ptactva ze zahraničí?

"Dovoz ptáků ze zahraničí je možný pouze ze zemí Evropské unie, plus z vyjmenovaných zemí. Mezi ně teď nově ještě patří Vatikán a Monako, z dalších zemí mimo Evropskou unii mohu jmenovat Andoru, Faerské ostrovy, Grónsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino a Švýcarsko."

Jaká situace by mohla způsobit, že by se opět zavedla jistá omezení?

"Pokud by se ptačí chřipka vyskytla v některé z členských zemí Evropské unie, anebo se přiblížila a vyloženě ohrozila situaci v České republice. Potom by bylo možné uvažovat zase o přijetí nějakých mimořádných opatření."

Někteří pořadatelé výstav drůbeže a ptáků si po zavedení zákazu stěžovali na zmařené výdaje do uspořádání akcí, které se nakonec nekonaly. Resort zemědělství podle ministra Jana Mládka hledá cesty, jak by mohly být tyto ztráty alespoň částečně kompenzovány. Mimořádná opatření mohou být podle Státní veterinární správy opět zpřísněna zejména na jaře, kdy se budou přesouvat stěhovaví ptáci.

Za pozornost stojí zjištění průzkumu veřejného mínění agentury FOCUS, podle nichž Češi a Slováci mají větší obavy z šíření ptačí chřipky než Maďaři a Poláci. Obyvatelé těchto čtyř středoevropských zemí se ale nákazou šířící se z Asie necítí nějak zvlášť ohroženi. Drůbež vyměnila kvůli ptačí chřipce za jiné druhy masa jen nepatrná část z nich.