Lázeňské oplatky slaví 150 let

Foto: www.lazenskeoplatky.cz
0:00
/
0:00

Už 150 let mlsáme kulaté lázeňské oplatky. Jen málokterý český výrobek se může pochlubit tím, že se na trhu drží v nezměněné podobě tolik desetiletí. A pořád lidem chutná. V Mariánských Lázních se první oplatky začaly péct už v 18. století a dnes se jich ročně vyrobí tolik, že kdyby se poskládaly vedle sebe, vytvořili by chodník vedoucí z Prahy do Kapského Města na jihu Afriky. Více o této pochoutce uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Už 150 let připomínají lázeňské oplatky svojí chutí a lehkostí atmosféru lázeňských kolonád. Zpočátku se jich vyrábělo 200 až 500 tisíc za rok. Kdyby se dnes poskládaly vedle sebe, tvořily by frontu dlouhou téměř 13 tisíc kilometrů. A aby těch čísel nebylo málo, ročně se na jejich výrobu spotřebuje 25 tun lískových oříšků, což je asi jeden železniční vagón a obilí ze 130 hektarů. Jak ale vše začalo, to je otázka pro Máriu Sedlickou, mluvčí společnosti Opavia.

"První lázeňské oplatky se objevily už v 18. století. V historických pramenech se zachovala zmínka o tom, že některé měšťanky pečou oplatky a pak je roznášejí k prodeji. Takto si zřejmě přilepšovaly na živobytí. Tehdy se to dělalo tak, že se těsto lilo do pečících kleští a ty se vkládaly do uhlím vytápěných pecí. Přebytečné těsto se okrajovalo a prodávalo se za symbolickou cenu dětem. Říkalo se tomu ošnytle. V poslední třetině 19. století se objevilo velké množství různých malovýrobců oplatek. Tehdy už měl každý výrobce vlastní kleště s ornamentálními vrypy a obvykle se jménem firmy."

Proč mají oplatky kulatý tvar?

"Ten prapůvod oplatek je zřejmě ukryt v mešních hostiích. Byly menší a na prvních dochovaných oplatkách je svatý motiv. Společný s dnešními oplatkami mají tvar, motiv, charakter nekvašeného těsta z mouky a vody a konečně i okolnost, že oplatky, stejně jako hostie, se pečou ve speciální formě v kleštích."

Kdo se zasloužil o to, že se lázeňské oplatky začaly vyrábět průmyslově?

Mariánské lázně, foto: CzechTourism
"Za zakladatele se považuje Karel Reitenberger, byl to synovec jednoho ze zakladatelů Mariánských Lázní, kterým byl opat Karel Kašpar Reitenberger. Jeho synovec zahájil výrobu v roce 1856."

Kdo ze slavných osobností si v průběhu desetiletí pochutnal na slavných lázeňských oplatkách?

"Byla jich skutečně řada, ale například každé léto při svých pravidelných léčebných kúrách v Mariánských Lázních si na počátku 20. století pochutnával na oplatkách anglický král Edward VII. Ale oblíbili si je i skladatelé Fryderik Chopin, Johann Strauss, ale i spisovatelé Neruda, Kafka, básník Goethe, měl je rád i vynálezce Nobel nebo psychoanalytik Freud."

Jakou mají reputaci oplatky dnes ve světě?

"Ta oblíbenost se spíše dědí z generace na generaci, protože ty oplatky si zachovaly 150 let svou neměnnou chuť, tvar i obal. Takže všichni návštěvníci si odnášejí skutečně do celého světa oplatky jako originální český dárek z lázní."

10
49.964728400000
12.701233300000
default
49.964728400000
12.701233300000