Lázeňský pohárek - typicky česká záležitost

Foto: www.czechtourism.cz

Jaro už je v plném proudu a láká k procházkám. Třeba po lázeňských kolonádách s tradičním pohárkem v ruce. Jaká je vůbec historie této nádobky?

Foto: www.czechtourism.cz
Plochý pohárek s dutým ouškem na pití léčivých minerálních vod je typicky českou záležitostí. Na to přišla Jana Vinšová, když se podílela na výstavě designu ze zemí někdejšího Rakouska-Uherska.

"Protože se lázeňství a wellness hotely těší jakési renesanci a to ve všech čtyřech zemích, tak jsme si mysleli, že by to mohlo být příjemné zakončení výstavy. Když jsme začali hledat věci pro tuto část výstavy, tak jsme čekali, že seženeme lázeňské pohárky lehce ze všech zemí. Ale přišli jsme na to, že v Maďarsku, v Rakousku nebyl vůbec k sehnání, protože tam je lázeňství spíše o koupelích, o masážích, než o tom pití minerální vody. Já si myslím, že k většině lidí se to tam vůbec nedostalo. Že to přiklekávání k pramenům a procházky po kolonádě s minerální vodou, to tam není."

První lázeňské koflíky z kameniny a později z porcelánu se objevují už od 30. let 17. století. Nejdříve to byly obyčejné hrnky, případně bucláčky cibulovitého tvaru. Protože se však lázeňský host musel s pohárkem procházet po kolonádě, mohlo docházet ke společenským nehodám. Proto byl lázeňský pohárek na konci 19. století opatřen typickým dutým ouškem, které slouží k pití léčivé vody.

"Lázeňský pohárek, tak jak je, má svůj smysl, protože ta voda napadá zubní sklovinu. Tak jak u nás je to tradicí, tak díky tomu lázeňskému pohárku a tomu jak je uzpůsoben, se voda nedostane tolik na zubní sklovinu a zuby tolik nepoškozuje."

Ploché lázeňské pohárky se objevují až po roce 1900. Jejich desing začíná být elegantní, jsou praktické a skladné. Při procházce se dají ukrýt do kapsy nebo kabelky. Později se stávají poměrně luxusním uměleckým předmětem se spoustou zdobných detailů. Pacientům tak sloužily nejen jako léčebná pomůcka, ale i jako suvenýr z lázní. Lázeňské pohárky dostávají i dnes stále nové tvary. Například lázeňská společnost Imperial v Karlových Varech představila revoluční lázeňský pohárek. Jméno i tvar mu propůjčila květina kala a uvnitř pohárku je kalibrace naznačující předepisované dávky minerálky. Záštitu nad pohárkem Kala převzala manželka prezidenta Livia Klausová.