Lázně Luhačovice aspirují na zápis na Seznam UNESCO
Česká republika je doslova velmocí, pokud jde o počet památek, zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. V současné době je jich v Česku už dvanáct. Další zápisy se ale připravují. Jaké to jsou a v jaké fázi je jejich příprava, na to se Milena Štráfeldová zeptala Michala Beneše z ministerstva kultury. Dr. Beneš stál u všech dosavadních zápisů českých památek na tento prestižní seznam.
Můžete přiblížit, čím jsou Luhačovice tak významné, že stojí za zápis na Seznam UNESCO?
"Ta otázka je celkem jasná každému, kdo Luhačovice navštívil. Luhačovice svou architekturou jsou diametrálně odlišné od většiny západoevropských a středoevropských lázní, protože nepodlehly vlně historismu nebo eklekticismu, jak to známe například s Wiesbadenu, Mariánských Lázní nebo Karlových Varů. Ta odlišnost v architektuře je dána především osobností Dušana Jurkoviče, který vědomě do lázeňské architektury vnášel inspirace lidovou tvorbou, aniž by se snížil k tzv. svérázu nebo folklorismu. Přece jenom to byl vynikající architekt. V jistém smyslu je tady návaznost na anglické hnutí, v jehož čele stál Ruskin. Luhačovice v tomto smyslu jsou nesporně velmi významné. Jsou zajímavé i koncepcí, protože architektonická forma je tu do jisté míry závislá na programu. Programem Luhačovic bylo vytvořit slovanské Karlovy Vary, slovanské světové lázně. Narozdíl třeba od německých Karlových Varů. Proto také inspirace lidovou slovanskou architekturou. Takže v tomto smyslu Luhačovice zajímavé jsou. Navíc tam jsou velmi kvalitní vrstvy pozdějších architektonických období nebo období současných. S Jurkovičem je spojená především vrstva velmi kvalitní funkcionalistické architektury, kterou tam najdeme."
Náš malý cyklus o památkách, které by mohly být zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, pokračuje i zítra. Dozvíte se, že se chystá i první česko - slovenská nominace.