Lékaři vyhlásili bojkot ministerské vyhlášce o lécích

MUDr. Alexandra Horáková ve své ordinaci

Lékaři vyhlásili bojkot ministerské vyhlášce o lécích. Jde zejména o rozhodnutí zakládat kopii receptu s podepsaným souhlasem pacienta do jeho dokumentace a informovat pacienty o výši doplatků na léky. Podlé lékařů to neúměrně zvýší administrativu. Navíc o doplatcích s pacienty diskutují, aniž jim to nařizuje vyhláška. Ministerstvo však na jejím dodržování trvá. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

MUDr. Alexandra Horáková ve své ordinaci
Podle lékařské komory je požadavek zakládat kopie receptů v rozporu se zákonem o lékařské dokumentaci. Neúměrně by tak narostla administrativa a lékaři by neměli čas na pacienty. Ministryně zdravotnictví Marie Součková však namítá, že zakládání kopií receptů má jediný cíl. Zabránit jejich zneužívání. Navíc chrání i lékaře při kontrole pojišťoven, zda předepisují léky racionálně. Praktičtí lékaři však s vyhláškou nesouhlasí. Řada pacientů totiž dostává od lékaře mnoho receptů za měsíc, což potvrzuje lékařka Alexandra Horáková.

"Na základě doporučení různých odborných lékařů užívají 10 i více druhů léků a měsíčně mě chodí na kontroly, tak si znásobte, jak by se mi rozšiřovala karta pacienta. Skutečně si ani nedovedu představit ten mechanismus toho skladování."

Zdravotní karta pacienta by se mohla časem změnit v několikakilový sběr starého papíru. Proti informování pacientů o doplatcích na léky doktoři v zásadě námitky nemají. Upozorňují však, že ceny léků se v jednotlivých lékárnách liší až o desítky korun. Do cen se promítá i konkurenční boj. Zatímco v roce 1990 u nás bylo 900 lékáren, nyní jich je přes 2000. Lékař tak nemůže přesnou výši doplatku stanovit. Prezident lékařské komory David Rath proto navrhuje, aby léky místo lékárníků vydávali lékaři. Doplatek za lék by vybrali přímo v ordinaci. Z této myšlenky jsou v šoku lékárníci a diví se i lékaři.

"Tento návrh jsem ještě neslyšela a vysloveně mi vyrazil dech. Protože si to nedovedu představit, že bych jako praktický lékař nakupovala od farmaceutických firem a vedla další vyúčtování. To slyším skutečně poprvé a nevím, jak na to reagovat."

Ambulantní lékaři začali podepisovat kvůli receptům petici a chtějí dosáhnout toho, aby ministerstvo zdravotnictví vyhlášku zrušilo. K petici se už přihlásily organizace, které hovoří za 27 tisíc lékařů a lékárníků. Organizátoři očekávají, že většina petici podepíše.