Lidovci si v nové vládě ponechají resort zahraničí

Stanislav Gross spolu s Pavelem Němecem, Janem Kasalem, Miroslavem Kalouskem a Zdeňkem Škromachem (vzadu zleva), foto: ČTK

Jednání o vzniku nového kabinetu provázejí spory. Vládní koalice se v noci na čtvrtek nedohodla o rozdělení ministerských postů. Lidovci se totiž odmítli vzdát resortu zahraničních věcí výměnou za dvě jiná ministerstva. O dalším vývoji informuje Milena Štráfeldová.

Stanislav Gross spolu s Pavelem Němecem, Janem Kasalem, Miroslavem Kalouskem a Zdeňkem Škromachem (vzadu zleva), foto: ČTK
Koalice sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody - DEU se počátkem tohoto týdne poměrně rychle dohodla na koaliční smlouvě a na prioritách svého budoucího vládního programu. Vedle zahraničně politických témat, jako je boj proti terorismu a ochrana národních zájmů v rámci Evropské unie, se nová vláda chce soustředit na pokračování finanční reformy, boj s nezaměstnaností a šedou ekonomikou nebo podporu mladých rodin, vzdělanosti a rozvoj venkova. Při rozdělování ministerských křesel však koaliční jednání v noci na čtvrtek uvázla na mrtvém bodě. Lidovci se totiž nakonec odmítli vzdát ministerstva zahraničních věcí, i když je zprvu byli ochotni vyměnit za dva jiné resorty. V příští vládě by tak spravovali ministerstvo průmyslu, spravedlnosti, dopravy a životního prostředí. Pak se ovšem vrátili ke svým původním požadavkům. Postoj lidovců zdůvodnil jejich předseda Miroslav Kalousek.

"V zásadě jsme byli konfrontováni s variantami, které by se daly tlumočit asi takto: my požadujeme změnu, ale přijatelná je pro nás jenom taková změna, kde bude vliv křesťanských demokratů slabší, než byl předtím. Vliv křesťanských demokratů, který by byl stejný nebo větší, pro nás není zajímavý. Ale v takovém případě já nejsem připraven hrát hru Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Řekl jsem, dobrá, my jsme poctivě hledali některé varianty. Nejsou-li pro vás přijatelné, my jsme tu změnu nepožadovali a my se vracíme zpět na svoji původní pozici. Nechceme nic víc, než to, co jsme měli. Zde to leží na stole jako poctivá nabídka ke spolupráci, berte, nebo nechte ležet."

V dopoledních hodinách došlo k posunu. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach jako vyjednavač sociální demokracie prohlásil, že ČSSD požadavek lidovců na resort zahraničí přijme. Lidovci podle něj totiž chtěli za ministerstvo zahraničí nepřiměřenou náhradu, proto ČSSD od výměny ustoupila.

"To je výsledek jednání, kde padly různé varianty. Situace byla velmi napjatá, velmi tvrdá, na druhé straně velmi korektní. A rozešli jsme se s tím, že v podstatě ještě dohodneme otázku pozice Unie svobody ve vládě."

Ta si od počátku vládní krize chtěla ponechat ministerstvo pro místní rozvoj, které po uplynulé dva roky vedl současný předseda Unie Pavel Němec. Ministerstvo obrany by měl vést její místopředseda Karel Kühnl.