Martinů Revisited: mezinárodní hudební projekt k jubileu Bohuslava Martinů
Martinů Revisited - pod tímto názvem se skrývá jedna z největších hudebních akcí posledních let. Stovkami domácích a tisíci zahraničních akcí si hudebníci v příštích dvou letech připomenou 50. výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Podrobnosti má Milena Štráfeldová
Smyslem celé akce je ukázat, jak pestrá a bohatá je tvorba tohoto skladatele a jaký měla vliv na hudbu 20. století. Do projektu se zapojily všechny významné orchestry a další hudební instituce v České republice. Už za týden proběhne v Praze světová premiéra Tří fragmentů z opery Julietta, kterou pod vedením Sira Charlese Mackerrase uvede Česká filharmonie s Magdalenou Koženou. Filharmonici dokonce zcela výjimečně souhlasili s tím, že tento koncert se bude nahrávat a vyjde v příštím roce na cédéčku. Podle iniciátora celé akce Aleše Březiny z Institutu Bohuslava Martinů se ovšem díla Martinů objeví i na repertoáru těch nejproslulejších světových orchestrů:
"Z těch nejznámějších bych určitě zmínil vídeňské filharmoniky, berlínské filharmoniky, newyorské filharmoniky. Dále také BBC Symphony Orchestra s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Ale také například švédský Norrköping Orchestra a desítky dalších."
Skladby Bohuslava Martinů budou příští rok znít na festivalech Pražské jaro, Janáčkův máj i Moravský podzim, ale i na mnoha místech v zahraničí. Národní divadla v Praze i v Brně chystají nová nastudování oper a scénických děl Martinů, ale i ve Švýcarsku bude celkem pět operních premiér. Připravují se výstavy v Národním muzeu v Praze, ale také v rodišti Bohuslava Martinů - v Poličce:
"Tato expozice má být pojata moderně, interaktivně, a jako určitý bonus bude obnovena třída Bohuslava Martinů,"
řekl o výstavě v Městském muzeu v Poličce jeho ředitel David Junek. Zajímavým projektem je i Špalíček. Toto dílo na lidové náměty připravují s pomocí Konzervatoře Duncan centra děti z pražských škol. Bude uveden v Kongresovém centru v Praze. S tímto nápadem přišla Lenka Dohnalová z Institutu umění - Divadelního ústavu:
"Děti už nacvičují v průběhu celého roku 2008. My jsme vybrali školy, kde bylo větší zastoupení romských dětí z Prahy 3 a z Prahy 5. Bude se celou dobu cvičit s lektory konzervatoře Duncan Centra až do poloviny června, a pak bude realizováno to Kongresové centrum."
Patrony celého projektu, který zaštítil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jsou sopranistka Gabriela Beňačková, houslista Josef Suk a cembalistka Zuzana Růžičková. Bohuslav Martinů sehrál prý v jejím životě velmi důležitou roli:
"Za prvé mne přivedl vůbec k soudobé muzice, kterou jsem neměla ráda, dokud jsem neznala jeho. Já jsem potom hrála samozřejmě celé dílo Bohuslava Martinů, ráda jsem ho propagovala i venku, kde většinou nevěděli, kdo to je. Když jsem pak ale zahrála jeho cembalový koncert, tak se všichni divili. A dneska už je dílo Martinů skutečně známé po celém světě."
Podle ředitele České filharmonie Václava Riedlbaucha je však v tom, aby se prosadil Martinů ve světě, třeba ještě hodně udělat:
"Podstatné je, že se v poslední době začíná dařit i vývoz jeho díla na mezinárodní pódia. Snad se to trošku rozběhne. Je to velmi těžká práce. Nemysleme si, že ten autor je ve světě probojován - není. Jsou teritoria, kde to skutečně nejde. Je to trvalá snaha o to, aby se prosazoval, jako se prosazovat předtím Leoš Janáček. Taky to dalo všem hodně práce, ale povedlo se to."