Poličské muzeum získalo vzácný rukopis skladby Dumka od Bohuslava Martinů

Poličské muzeum získalo rukopis skladby Dumka, kterou složil v Americe skladatel Bohuslav Martinů. Skladbu věnoval jako narozeninový dárek manželce svého přítele a hudebníka Franka Rybky, Doris Rybkové.

Rodina skladbu opatrovala 83 let. Rukopisu si velmi vážili, měli ho doma zarámovaný a vystavený.

"Rukopis byl z pasparty a rámu vyjmut restaurátorem a než bude odborně ošetřen proti degradaci, byla mu poskytnuta rychlá péče v podobě uložení do speciálních archivních obálek z odkyseleného papíru, který omezuje působení nepříznivých vlivů okolí na minimum," řekla ředitelka muzea Pavla Juklová.

Skladbu složil Martinů ráno před oslavou

Skladatel s manželkou přišel k Rybkovým 21. září 1941. Doris Rybková slavila 35. narozeniny a Martinů ji daroval rukopis skladby, kterou složil ten den ráno.

Bohuslav Martinů s manželkou Charlotte | Foto repro: Jaroslav Mihule,  'Bohuslav Martinů v obrazech'/SPN

"Dodnes pokládám za úžasné, že dokázal dílo ze své mysli během několika málo hodin převést do rukopisné podoby," uvedl syn F. James Rybka, syn Doris Rybkové.

Skladbu poprvé zahrál český pianista Rudolf Firkušný, který byl tehdy také na oslavě. Rukopis byl v rodinné hudební knihovně a jednotliví členové rodiny měli každý svou kopii skladby, aby ji mohli hrát.

"Když moje matka v roce 2004 zemřela, uložil bratr Boris rukopis do obrazového rámu a zavěsil na čestné místo domu. Při návštěvě sourozenců v roce 2023 jsme se všichni tři shodli na tom, že rukopis věnujeme do sbírek poličského muzea," uvedl F. James Rybka.

Rodina věnovala muzeu i dopisy

Foto: Městské muzeum a galerie Polička

Rodina už před šesti lety muzeu věnovala dopisy Bohuslava Martinů, které poslal svému příteli Franku Rybkovi. V současnosti korespondenci zpracovává do tisku tým muzikologů z Univerzity Palackého v Olomouci, vznikne velká česko-anglická edice korespondence Bohuslava Martinů, uvedla muzikoložka poličského muzea Monika Holá.

Bohuslav Martinů (1890 až 1959) patřil k významným skladatelům hudební moderny 20. století. Komponovat se pokoušel od svých deseti let. Narodil se v Poličce, a to ve věži kostela svatého Jakuba, jeho otec tam dělal pověžného a ševce. Dnes je tam expozice, jak bydlení rodiny Martinů vypadalo. Zajímavé je, že slavného skladatele vyloučili z pražské konzervatoře v roce 1910 pro "nenapravitelnou nedbalost".

Do Československa se už po válce nevrátil

Bohuslav Martinů | Foto: Centrum Bohuslava Martinů v Poličce / Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0 CZ DEED

Povzbuzením pro Bohuslava Martinů bylo, že v roce 1919 Česká filharmonie uvedla jeho kantátu Česká rapsodie. Na podzim 1920 byl přijat do České filharmonie jako houslista. Strávil tam tři roky, na podzim 1923 získal stipendium v Paříži, kde se stal soukromým žákem Alberta Roussela. Ve Francii žil až do roku 1941, v Československu byl naposled v roce 1938.

Z obsazované Francie Martinů prchl se svou francouzskou manželkou Charlotte přes Lisabon do USA, kde zůstal až do roku 1953. Pak se vrátil do Evropy. Pobýval ve Francii, Itálii a poslední roky života prožil ve Švýcarsku jako host mecenáše a hudebníka Paula Sachera.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: ČTK
klíčové slovo:
spustit audio

Související

  • Česká fortissima ušima Lukáše Hurníka

    Rok 2024 je rokem české hudby. Lukáš Hurník při této příležitosti přiblíží nejzajímavější skladatele a jejich díla.

  • Hity klasické hudby

    Česká klasická hudba je nejen součástí kultury, historie národa, ale doslova české duše. V letošním roce jsme pro vás připravili cyklus známých hitů české klasické hudby.

  • 10 muzeí, která stojí za to vidět

    Zajímáte se o historii? Baví Vás technika? Líbí se Vám letadla nebo automobiloví veteráni? RPI vytipovalo 10 českých muzeí, která rozhodně nenudí, jsou zábavná, zajímavá.