Měření alkoholu podle analýzy potu! Novou metodu vymyslel český biochemik v USA

Ilustrační foto: StockSnap, Pixabay / CC0

Český biochemik Jan Halámek a jeho tým výzkumníků vymysleli novou metodu měření alkoholu v organismu, a to za pomoci analýzy potu. Podle vědců je přesnější než dechová zkouška.

Jan Halámek,  foto: archiv Jana Halámka
Jan Halámek působí na univerzitě v Albany na východě Spojených států od roku 2013. Jeho nápad upoutal i americké naučné časopisy. Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se řidiči místo foukání podrobovali obdobě těhotenského testu. Halámkova laboratoř totiž vyvíjí testovací proužek odhalující, kolik alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základě úrovně alkoholu v potu.

Na jakém principu metoda funguje? Podle Jana Halámka se potní žlázy nachází v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. A čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší.

Dobrovolníci popíjeli vodku

Ilustrační foto: StockSnap,  Pixabay / CC0
Halámkův tým prověřil 26 dobrovolníků. Ti si dali vodku, aby dosáhli 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu. Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry.

Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Výsledek může zkreslit například aceton v dechu diabetiků i požití ústní vody či osvěžovače dechu. Navíc do nich musí kontrolovaný dýchnout.

Testovací proužky by podle Halámka strážcům zákona poskytly větší všestrannost, přesnost i průkaznost. Laboratoř momentálně spolupracuje s experty na výpočetní techniku při vývoji aplikace pro chytré telefony, která má vyhodnocovat výsledky z testovacích proužků bez případných nesrovnalostí.