MFF v Karlových Varech začal oceněním Břetislava Pojara

Foto: ČTK

V Karlových Varech v pátek slavnostně začal 42. Mezinárodní filmový festival, jehož úvod lze chápat jako poctu českému animovaného filmu.

Ze seriálu 'Pojďte pane,  budeme si hrát' Břetislava Pojara
Znáte dva plyšové medvědy, kteří se potkali u Kolína, jedí vtipnou kaši a třeba také vědí, že k princeznám se nečuchá? Animovaný seriál s názvem 'Pojďte, pane, budeme si hrát' je jen kouskem z tvorby režiséra, scenáristy a výtvarníka Břetislava Pojara, nicméně kouskem výmluvným, vždyť zdaleka nejen dětské publikum se na hravé a proměnlivé medvědy s chutí podívá i dnes - více než 40 let po vzniku prvních dílů seriálu. A nejeden jejich výrok už dávno zlidověl. Ale nezapomeňme ani na více než půl století starého Bajaju či nově na Fimfárum 2. Jeho dílem byla i animovaná složka neméně legendárního filmu Limonádový Joe. Právě Břetislav Pojar si v Karlových Varech v pátek večer, na úvod Mezinárodního filmového festivalu, převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Ty filmy jsem nedělal sám, řekl skromně Pojar: "Tu cenu beru jako uznání práce všech, kteří to dělali přede mnou a kteří to dělali se mnou."

Později také vysvětlil, že jako Čech hledal způsob, jak oslovit ty, kteří česky neumí. Proto dost filmů udělal tak, aby nepotřebovaly slovní vysvětlení, což mu sice bylo trochu líto, protože čeština je krásná řeč, jenže se těžko exportuje. Třiaosmdesátiletý filmař ale na druhou stranu připomněl, že česká animátorská škola měla ve světě vždycky vynikající zvuk: "Po válce, když vstoupil český loutkový film a vůbec celá animovaná tvorba na světovou scénu, byli jsme na absolutní špičce a také prakticky skoro všechny festivaly vyhrávaly české filmy. Šlo to, protože byl dostatek vynikajících lidí, kteří to dělali a bylo také dost prostředků na to."

Břetislav Pojar přejímá Křištálový globus od Renée Zellweger,  foto: ČTK
Cenu Břetislavu Pojarovi předala jedna z hlavních hvězd letošního karlovarského festivalu, americká herečka Renée Zellwegerová, která se nespokojila s předáním jako s formalitou a nechala si předtím poslat animátorovy snímky. V pátek tak ještě před setkáním s Pojarem zmínila: "Mým asi nejoblíbenějším je Night Angel, viděli jste ho? Asi nejradši bych hrála hlavní roli právě v něm, což by byl pravděpodobně problém, protože jde o loutku. Měla bych spoustu otázek, zajímalo by mě, jak ty věci dělal." Pojarova schopnost očarovat diváka nezná mezí - přitom není zaměřena jen na jednu kulturu či jeden jazyk, dodala herečka.

I když do Karlových Varů by měl dorazit ještě Danny DeVito, těmi méně viditelnými ale důležitými hvězdami festivalu zůstávají režiséři. Anebo také letošní předseda Hlavní poroty festivalu, Peter Bart, který je posledních téměř dvacet let šéfredaktorem vlivného časopisu Variety, předtím však jako producent zásadně ovlivnil podobu například snímků Kmotr nebo Rosemary má děťátko. Dnes Bart také uvádí nedělní ranní televizní pořad Sunday Morning Shootout, který nebyl přerušen ani v době jeho pobytu v Česku - tentokrát se pro desítky milionů Američanů vysílal z Karlových Varů.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio