Ministerstvo životního prostředí slibuje pomoc obci, v níž má vzniknout přehrada

Martin Bursík, foto: ČTK

Na internetových stránkách vesnice Nové Heřminovy se dočtete, že "obec je jednou z tisíců podobných obcí v České republice." Mluví se o ní ale rozhodně častěji než o jiných. Právě část této vesnice na Bruntálsku má být zatopena při výstavbě plánované protipovodňové přehrady na řece Opavě. Ministerstvo životního prostředí hodlá obci pomoci s dalším rozvojem a se získáním peněz z evropských fondů.

Martin Bursík na besedě s obyvateli Nových Heřminov,  foto: ČTK
Na sever Moravy zavítal v pondělí ministr životního prostředí Martin Bursík. Setkal se s představiteli obcí a měst, kterých by se výstavba přehrady dotkla i s obyvateli obce Nové Heřminovy. Ministr vyzval vedení obce, aby se zapojilo do přípravy projektu rozvoje vesnice. Jeho náplní by mělo být například financování adekvátních náhrad za ztracené domovy.

"To, co my nabízíme vedle toho je možnost čerpání z operačního programu životní prostředí. Lidé si budou moci zajistit své tepelné hospodářství, výrobu tepla, izolování domů z prostředků operačního programu. Chceme napomoci tomu, aby se sem vrátilo podnikání. Nepochybně tady bude perspektiva i v oblasti cestovního ruchu. Rozhodli jsme se sem přijet právě v tuto chvíli, aby se pan starosta a zastupitelstvo podíleli na tom zadání."

Radovan Jílka  (vlevo) a Martin Bursík,  foto: ČTK
Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka považuje pomoc státu za samozřejmost. Kolik peněz by mohla obec získat není zatím jasné.

Plánovaná přehrada má před povodněmi ochránit Opavu, Krnov i další obce. Místo původně navrhované velké přehrady vláda rozhodla o redukované, ale dražší variantě. Kromě stavby hráze počítá i s dalšími ochrannými prvky. Starostům některých obcí se ale nezamlouvá. Vedoucí poradců ministra životního prostředí Daniel Vondrouš řekl, že o prosazení této, takzvané malé, varianty dlouho usilovali.

"To se nakonec podařilo díky tomu, že na více než polovině povodí Opavy budou provedena tzv. přírodě blízká opatření, která zachytí velkou část vody. Díky tomu bude moci být přehradní retenční nádrž mnohem menší a nezatopí 87 obytných domů jako velká varianta, ale pouze 18. Ještě větší přínos té varianty je v tom, že ochraňuje, zejména proti přívalovým dešťům, i ostatní obce v celém toku, zhruba 50 obcí a zhruba 170 000 obyvatel."

Obyvatelé obce proti zatopení dlouhodobě protestují. Nutnost přehrady zpochybňují i někteří odborníci a ekologové. Patří k nim i poslankyně Strany Zelených za Moravskoslezský kraj Věra Jakubková.

"Podle vyjádření, které mám k dispozici, není zcela jisté, jestli přehrada to bezpečí zajistí. A musím říct, že ani Krnov se podle mě nechová, že by tomu tak mělo být. V nivě řeky teď staví obchodní centrum. Trochu tomu nerozumím."

Stavba přehrady nezačne dříve než v roce 2015, předpokládané náklady činí téměř osm miliard.