V Nových Heřminovech vznikne přehrada
Část Nových Heřminov skončí pod vodou. Stavba přehrady, která má ochránit obce na řece Opavě před stoletou vodou, by měla začít v roce 2015. Přestože se o stavbě přehrady hovoří už deset let, byl to pro lidi šok a většina s rozhodnutím vlády nesouhlasí.
Přehrada má přispět k účinnější protipovodňové ochraně obcí a území na dolním toku řeky Opavy, především města Krnov. Vláda hovoří o kompromisu, zvolila totiž tzv. menší variantu nádrže. Původně se uvažovalo o zatopení celé obce. Ve hře byla i tzv. nulová varianta, tedy bez přehrady. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka však přírodní ochrana před vodou, jako jsou například poldry, pro Bruntálsko nestačí.
"Bezprostředně je ohroženo 2000 obyvatel. Ukázalo se, že pro ochranu obcí, které jsou v tuhle chvíli chráněny v některých případech pouze na dvouletou, pětiletou nebo desetiletou vodu, tak nulová varianta neposkytne ochranu, která je tam potřebná. Proto jsme hledali nějaký kompromis, nějaké řešení, které by bylo co nejšetrnější k životnímu prostředí, které by co nejméně zasáhlo do života té obce."
I tak přehrada zasáhne do života zhruba 30 rodin. V Nových Heřminovech má být zaplaveno 56 objektů, z toho 24 obytných domů. I to je poměrně velká část, celkem je totiž v obci 87 obytných domů. Přehrada včetně dalších úprav koryta řeky má přijít na téměř 8 miliard korun. Starosta Nových Heřminov rozhodnutí čekal.
"Vlastně už minulý týden se vědělo, že není síla, která by toto rozhodnutí dokázala zvrátit,"
říká Radovan Jílka. Rozhodnutí vlády obyvatele Nových Heřminov šokovalo. Starosta ho komentuje jako nedemokratické.
"Nic na to neříkáme, lidi se z toho ještě ani nevzpamatovali. Zde nejde o peníze, zde jde o princip. Největší katastrofa je, že nám přišli oznámit, co se s námi chystá, místo toho, abychom byli přizváni jako rovnocenný partner vzhledem k tomu, že se jedná o naše území."
Vedení obce se staví proti jakékoliv verzi přehrady. Starosta nevyloučil možnost podání žaloby. Proti přehradě jsou ekologové i převážná většina obyvatel. Mnozí ale vítají, že se ve sporu o protipovodňová opatření začalo něco dít a lidé nebudou žít další roky v nejistotě.
Přehrada Nové Heřminovy sebou přinese, jako každá podobná stavba, i smutné osudy lidí. Například jednoho z obyvatel vyžene voda již podruhé. První dům mu vzala povodeň. Postavil druhý a začal podnikat. Teď má jeho nový dům, autoservis i pozemky zaplavit přehrada. Rozhodnutí považuje za konečné a jak řekl v tisku, s transparenty se do Prahy nechystá. Do Nových Heřminov se naopak chystají ministerští úředníci, kteří budou lidem vysvětlovat na co mají nárok a jaké budou náhrady zatopených nemovitostí. Ministr zemědělství Petr Gandalovič tvrdí, že budou nadstandardní. Navíc přehrada podle něj přiláká turisty a obyvatelé získají nové pracovní příležitosti.
Je pravda, že se o přehradě mluví už dlouho. První projekt vznikl už v roce 1923. Potřeba ochránit města a obce na řece Opavě se znovu ukázala po katastrofálních povodních z roku 1997. Tehdy sem přijel ministr zemědělství Josef Lux a podle deníku Mladá fronta prohlásil, že přehrada se začne budovat do roka a do dne. Pak si však rozhodnutí jako horký brambor přehazovali ministerští a krajští úředníci. Před pěti lety se dokonce krajští zastupitelé vyslovili pro velkou přehradu a ministerstvo pak uvedlo, že kdyby nádrž v Nových Heřminovech vznikla, byla by poslední postavenou přehradou v Česku.