Ministr Kavan jednal v USA s Colinem Powellem

Jan Kavan

Spojené státy zatím nežádají od spojenců žádnou konkrétní pomoc. Později ji ale budou potřebovat. Ve Washingtonu to prohlásil po jednání s americkými představiteli český ministr zahraničí Jan Kavan. Další informace má Josef Kubeczka.

Americký ministr zahraničí Colin Powell poděkoval České republice a české vládě za rychlou reakci na události kolem teroristického útoku proti USA. Podle Jana Kavana byl šéf americké diplomacie dobře obeznámen s českou nabídkou pomoci, jdoucí od pomoci humanitární, logistiky, poskytování zpravodajských informací, přes možnosti přeletů vojenských letounů po nabídku vojenských jednotek; zde by šlo mimo jiné o protichemickou jednotku, která se osvědčila ve Válce v Perském zálivu, nebo o polní nemocnici, která byla nasazena na Balkáně. "Česká republika je ochotna poskytnout asistenci v rámci článku 5 smlouvy o NATO, ale i nad něj. To znamená cokoli, co spojenecké státy nebo aliance budou chtít, to dostanou," řekl ministr Kavan. Pro televizi CNN pak uvedl, že ho Colin Powell o konkrétní pomoc nepožádal:

"V budoucnu jistě od nás nějakou pomoc budou potřebovat. V této chvíli ale žádnou neformuloval."

Jan Kavan hovořil se svým americkým protějškem také o modernizaci a profesionalizaci české armády. V této souvislosti byla řeč i o možnosti vývozu českých českých podzvukových bitevníků L-159 z Aera Vodochody poté, co Spojené státy zrušily hospodářské embargo proti Indii a Pákistánu výměnou za jejich pomoc v protiteroristickém tažení. Indie má podle ministra Kavana zájem asi o 66 těchto letadel, což by byla pro Aero Vodochody významná zakázka. Jak po jednáních sdělil, Colin Powell na tuto možnost reagoval "poměrně vstřícně" a řekl, že to jsou věci, kterými je teď možné se konkrétně zabývat.