Ministr zahraničí Jan Kavan jednal v pondělí s jugoslávským prezidentem Vojislavem Koštunicou

Jan Kavan

Česká republika může pomoct zlepšit vztahy mezi Jugoslávií a Západem. Prohlásil to v Bělěhradě jugoslávský prezident Vojislav Koštunica po setkání s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem. Ministr Kavan slíbil Jugoslávii podporu ČR při zařazení do mezinárodních a evropských struktur. Dále Kateřina Brezovská.

Prezident Vojislav Koštunica zase připomněl zkušenosti Česka s rozdělením federace v podmínkách demokratické společnosti. Jugoslávii nyní hrozí rozpad. Šéf české diplomacie však ujistil federálního prezidenta, že Česká republika respektuje územní celistvost, tedy konkrétně setrvání Kosova pod bělehradskou správou a účelnost srbsko-černohorského státního svazku, ať už výsledkem nynějších debat o nezávislosti 600 tisícové Černé Hory na 11-ti milonovém Srbsku, bude jakékoliv uspořádání. V reakci na spekulace Lidových novin o možném zasahování české diplomacie do jugoslávského politického uspořádání ministr Kavan řekl:

" No tak samozřejmě, já jsem si ten článek přečetl a velmi mě udivil. Mohu vás ujistit, že žádná země, natož Francie, o které se tam psalo, českou diplomacii do ničeho netlačila a netlačí. Také by si to česká diplomacie ani nenechala líbit. Za prvé. Na druhé straně, o tom jsem hovořil s panem prezidentem Koštunicou, česká diplomacie nabízí své služby, pokud bude v Bělehradě o ně zájem. "

Šéf české diplomacie se v Bělehradě setkal také se zástupci skupiny jugoslávských nezávislých odborníků, obzvláště ekonomů, která je známa pod označením G17. Stejně jako prezidenta Koštunicu, i je seznámil s možnostmi pomoci České republiky při obnově Jugoslávie. Tato pomoc se bude kromě jiného zaměřovat na obnovu dopravních komunikací a energetiky. Ministr Kavan navštívil také bělehradskou nemocnici Dragiši Mišoviče, na jejíž rekonstrukci se Česká republika podílí. Její ředitel Radislav Ščepanovič řekl, že západní země se na nemocnici, na kterou loni na jaře dopadla jedna z bomb NATO, chodí většinou jen dívat. "Češi nám pomohli nejrychleji, a to ještě v době, kdy trvaly hospodářské sankce," řekl doslova šéf nemocnice. Ministr Kavan se také vyjádřil k dalšímu působení českých vojáků v mezinárodních silách KFOR v Kosovu. Uvedl, že chce vládě navrhnout prodloužení této mise. Podle něj je to v zahraničně-politickém zájmu České republiky. O tom, jak bude vypadat česká účast v misích na Balkáně v příštím roce, se vláda chystá rozhodovat na počátku listopadu. Kavan v této souvislosti doufá, že ministři vezmou zahraničně-politické zájmy ČR v potaz.