Ministr zdravotnictví: Česko má situaci s nákazou koronaviru pod kontrolou

Foto: World Bank Photo Collection, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky zhodnotily  a také nastínily budoucí vývoj epidemie koronaviru v Česku. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) je situace konzistentní a nijak se nezhoršuje. Ve většině regionů nejsou žádné nové případy nemoci covid-19. Epidemie má jen lokální ohniska v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, v Praze a částečně ve Středočeském kraji.

Foto: World Bank Photo Collection,  Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0
Ladislav Dušek,  foto: ČTK / Vít Šimánek

Ústav zdravotnických informací a statistiky odhaduje, že by na konci června mohlo být v Česku asi 11 tisíc až 11.400 nakažených. Růst počtu nebude plošný, ale v ohniscích. Podle dat ústavu bylo za poslední týden více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na které statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili.

Postupné rušení omezení běžného života podle ministra situaci nezhoršilo. Potvrdil to také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Všechna data ukazují, že postupné kroky rozvolňovaní nemají negativní plošné jevy a plošně se na populaci nic negativního neodehrává."

Adam Vojtěch,  foto: archiv Úřadu vlády ČR

V posledním týdnu přibylo nakažených ve čtyřech místech. Noví pacienti většinou nemají příznaky nebo mají jen mírné obtíže. Nemoc se podle Duška nešíří mezi zranitelné skupiny. "Drtivá většina záchytů, které nyní pozorujeme, se týkají lidí v produktivním věku a v dobrém zdravotním stavu," uvedl.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý doplnil, že také počet hospitalizovaných je malý. Pětina z nich potřebuje intenzivnější péči. V nemocnici bylo ke čtvrtku 111 pacientů, deset z nich je ve vážném stavu.

Druhá vlna

Ministr zdravotnictví ale upozornil, že Češi stále musí dodržovat hygienická pravidla a další nařízení. "Neměli by podceňovat, když mají nějaké příznaky. I přesto vidíme případy, kdy lidé s příznaky jdou do zaměstnání, na svatbu, někam do společnosti," upozornil Vojtěch.

Potvrdil zároveň, že se zdravotníci stále připravují na případnou druhou vlnu epidemie. "Budujeme Chytrou karanténu 2.0, vychytáváme chyby, ten proces běží. Rozšiřujeme kapacity na ministerstvu i hygienických stanicích, aby bylo dostatek lidí pro řešení," doplnil ministr zdravotnictví.

Změnila se také strategie testování. Kvůli testování zejména v ohniscích nákazy se zvýšil podíl pozitivních testů vůči celkovému počtu testovaných. Odborníci začnou nyní pracovat na studii, která se zaměří na to, kolik lidí ve skutečnosti na covid-19 v Česku zemřelo. Nejvíc obětí tvoří lidé vyššího věku s dlouhodobými onemocněními, častěji muži. Etická komise dala minulý týden k analýze souhlas.

Další uvolnění

Vojtěch také informoval, že ministerstvo zdravotnictví chystá od pondělí další uvolnění některých omezení, která měla bránit šíření koronavirové nákazy. Od 15. června bude možné v divadlech a kinech koupit občerstvení. O týden později by se pak mohly začít pořádat akce do 1000 účastníků. O povinnosti nosit roušky budou podle Vojtěcha epidemiologové ještě příští týden jednat.

Omezení se v Česku ruší zatím většinou v dvoutýdenních intervalech podle stanoveného plánu. Poslední uvolnění bylo tento týden v pondělí. "Dohodli jsme se s epidemiology, že uděláme určitou mezivlnu od 15. 6. Budou určitá rozvolnění. Budeme to prezentovat v nějakém souhrnu, aby to nebylo chaoticky prezentováno a informace byla jako celek," řekl Vojtěch.