Ministr zdravotnictví odvolal z vedení Ústavu hematologie předního onkologa Pavla Klenera

Pavel Klener, foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odvolal ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že profesor Klener manažersky selhal při přípravě sloučení Ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí a znejistil pacienty informacemi o rušení zařízení. Pacienti s odvoláním předního onkologa nesouhlasí a píší petici.

Pavel Klener,  foto: ČTK
Pavel Klener patří k průkopníkům chemoterapie. Byl také prvním polistopadovým ministrem zdravotnictví ve vládě "národního porozumění". Posledních pět let stál v čele vysoce specializovaného Ústavu hematologie a krevní transfuze, který by se podle rozhodnutí ministerstva měl sloučit s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Profesoru Klenerovi není jasný cíl, ani rychlost, s jakou se má vše uskutečnit.

"Ústav hematologie funguje bezchybně, spolupráce s Všeobecnou fakultní nemocnicí je tradičně vynikající. Bylo mi řečeno, že se počítá s tím, že Všeobecná fakultní nemocnice bude vynikající univerzitní nemocnicí. Ale v současné době tomu tak není. Čili proč do doby, než se takovou nemocnicí stane, nenechat to, co funguje běžet dál až do doby, kdy o sloučení lze uvažovat na úplně jiné rovině."

V Ústavu hematologie se provádí vysoce specializovaná léčba a výzkum závažných krevních chorob. Ústav má v Česku největší zkušenosti s transplantacemi kostní dřeně, úspěšnost léčby odpovídá výsledkům dosahovaným na velmi dobrých zahraničních pracovištích. Profesor Klener míní, že by po sloučení Ústav nezůstal jako celek a jeho části by se začlenily pod různá pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

"Zadání a to co vypracovala Všeobecná fakultní nemocnice, kde jsou dokonce uvedeny etapy, kdy se připojí to či ono, samozřejmě vyvolává obavy, že se ten Ústav postupně do nemocnice začlení, což znamená dezintegraci jeho činnosti a z toho vyplývající řadu důsledků, například ztrátu akreditací a tak dále."

Představitelé ministerstva ale tvrdí, že "rozpolcení" ústavu není možné. Podle ministra je pro pacienty navíc výhodné, když se péče sjednotí do jediného zařízení. Je tak prý možné zabránit zdvojování vyšetření, lépe využít přístroje i obslužné prostory.

"Sám profesor Klener před zhruba půl rokem navrhoval sloučení těchto dvou pracovišť. Ministr zadal to sloučení jiným směrem, ale základ je úplně stejný,"

uvedl mluvčí rezortu zdravotnictví Tomáš Cikrt, který potvrdil, že důvodem odvolání je i nejistota mezi pacienty, kterou Klener vyvolal.

"Žádné ohrožení, rozdrobení té péče nehrozí. Toto všechno pan profesor Klener věděl a přesto jako manažer neudělal nic pro to, aby se strach mezi pacienty nešířil. Nic neudělal pro to, aby nedocházelo ke sbírání podpisů pod petici. Každý má právo se vyjadřovat, psát petice, ale tady pacienti nebyli vůbec informováni, neměli pro to žádný podklad."

Pacienti a jejich příbuzní s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí. Obávají se totiž, že Ústav zanikne. Důvodem podle nich může být to, že stojí na lukrativních pozemcích nedaleko Karlova náměstí. Druhou petiční akci pořádají zaměstnanci.