Ministryně školství zůstává ve funkci

r_2100x1400_radio_praha.png

Pod šéfkou resortu školství se ještě v neděli třásla ministerská židle. I její stranický šéf, předseda zelených Martin Bursík, vyjádření o své podpoře doplňoval slůvkem "zatím". Od pondělí může být Kuchtová klidná. Zatím...

Dana Kuchtová
Evropská komise nedávno pozastavila schválení operačního programu nazvaného "Vzdělávání pro konkurenceschopnost". Bruselu se nelíbilo, že dohledu nad tokem unijních peněz se ministerstvo školství vzdalo ve prospěch resortu průmyslu a obchodu. Finanční objem programu je 59 miliard korun a i pokud o ně české školství nepřijde, přinejmenším se odsouvá možnost jejich čerpání. To se sebou ale nese riziko, že se nestihne využít celá suma.

To byl hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se do ministryně školství Dany Kuchtové pustili i koaliční partneři, zejména z řad lidovců. Protože se ale program podařilo v šibeničním termínu takřka několika dní přepracovat, premiér Mirek Topolánek Kuchtovou z funkce neodvolá. Zatím. Mimo jiné přijal vysvětlení ministryně, že za problémy zčásti mohou i její předchůdkyně: "Já jsem byla ve funkci měsíc a pan náměstek Mora mě neupozornil na to, že do Evropské komise odchází materiál, který byl připravený za minulé vlády, a který byl de facto už nepoužitelný. A já jsem během jednoho měsíce neměla asi možnost ten program zásadně přepracovat a to upozornění od něho také nebylo dostatečné,"říká Dana Kuchtová a dodává: "Samozřejmě, i z mé strany tam byly některé chyby. To já si velmi dobře uvědomuji."

Podle premiéra Topolánka má Kuchtová šanci se v ministerské židli udržet, když dokáže z evropských fondů pro výzkum a vývoj získat co nejvíce peněz: "Jakým způsobem to zařídí, je v této chvíli v podstatě jedno. Mně záleží na tom, aby to fungovalo, abychom mohli co nejdříve čerpat, a ani mi nezáleží na tom, jak se ty programy jmenují, jak budou implementovány, kdo je bude monitorovat... To beru jako technický problém po cestě."

Že ale jde o podporu podmínečnou, řekl premiér nedvojsmyslně: "Je svým způsobem ohroženo čerpání v těch termínech, které jsme předpokládali. A ministryně školství to buď dá do pořádku a bude pokračovat, nebo to do pořádku nedá a pak skončí."

Dana Kuchtová svou snahu udržet se v čele resortu pojistila i tím, že konferenci rektorů slíbila bleskově přepsat i další operační program, nazvaný "Výzkum a vývoj pro inovace", který nabízí dokonce až 130 miliard korun. Smůla se ale lepí ministryni na paty: Nejvyššímu kontrolnímu úřadu teď zase bude muset vysvětlit, kam se podělo 26 miliónů korun, které resort kdysi dostal na vytvoření internetového vzdělávacího portálu pro školy. Podle úřadu tyto webové stránky totiž svým obsahem neodpovídají vynaloženým miliónům a ředitelé škol je proto ani prakticky nevyužívají. Přitom v této kauze je Kuchtová opravdu nevinně - jde o peníze, které ministerstvo dostalo ještě za řízení sociální demokratky Petry Buzkové a jak říká ředitel kabinetu současné ministryně Petr Roupec, výtky se netýkají dnešního vedení resortu školství: "Týkají se období, kdy z tehdejšího vedení ministerstva tady není nikdo."