Mirek Topolánek neuspěl u prezidenta Klause, čeká ho další jednání s ČSSD

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek

Ani po více než dvou měsících, které uběhly od červnových voleb, nemá Česká republika novou vládu. Dosud nebylo zvoleno ani vedení sněmovny, které by umožnilo demisi současného kabinetu Jiřího Paroubka. Koncem minulého týdne se navíc rozpadla trojkoalice občanských demokratů, lidovců a zelených, na které lídr ODS Mirek Topolánek stavěl svůj volební projekt. Vývoj na politické scéně posledních dní shrnuje Milena Štráfeldová:

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Minulý pátek skončil termín, který dal prezident Václav Klaus předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, aby ho informoval o výsledku povolebních vyjednávání. Trojkoaliční projekt, o který do té doby usilovali občanští demokraté, lidovci a zelení, byl však v té době fakticky minulostí. K jeho ukončení jako první vyzval předseda Strany zelených Martin Bursík. Mirek Topolánek přesto šel v pátek na Hrad s tím, že ho prezident designuje premiérem:

"V této situaci jsme požádali prezidenta republiky, aby mně jako předsedovi ODS dal oficiální pověření k sestavení vlády. A to zaprvé menšinové, proreformní, protikorupční a politicky plnohodnotné, a to na celé volební období. Zadruhé přechodné vlády s omezeným mandátem, která zajistí plynulý přechod k předčasným volbám."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Topolánkovy návrhy se však nelíbí šéfovi sociální demokracie a premiéru Jiřímu Paroubkovi.

"Já myslím, že by to nezískalo podporu v rámci sociální demokracie, i kdybych to třeba já chtěl."

Prezident Václav Klaus nakonec Mirka Topolánka sestavením nové vlády nepověřil. Dal mu naopak další týden na to, aby pokročil v jednáních se sociálními demokraty. Podle prezidenta vývoj směřuje k vládní spolupráci dvou největších stran - ODS a ČSSD.

"Očekávám proto co nejdříve zprávu o výsledcích jejich jednání. Teprve na tomto základě se rozhodnu o svých dalších ústavních krocích."

Klausův postup kritizoval zejména předseda Strany zelených Martin Bursík. Podle něj měl prezident umožnit Topolánkovi, aby sestavil vládu, i s tím rizikem, že s ní neuspěje při hlasování o důvěře. Podle Bursíka by tak byl ale zachován ústavní postup. Klaus však podle šéfa zelených kalkuluje se svým opětovným zvolením prezidentem:

Martin Bursík, foto: ČTK

"Mně tam z toho vyčuhuje jedna motivace, s kterou se nemohu ztotožnit, že totiž tím hlavním motivem konání prezidenta republiky je zajistit, aby do ledna 2008 tady vládla nějaká forma spojenectví sociální demokracie a ODS, aby on pro prezidentskou volbu dostal hlasy z obou dvou táborů."

Bursíkovo hodnocení však ostře odmítl mluvčí Hradu Petr Hájek:

"Prezident republiky pokládá výroky pana Bursíka na svou adresu za mimořádně urážlivé. Jedinou prezidentovou snahou je, aby se rozpletla co nejlépe a co nejdříve současná složitá povolební situace. Tyto výroky spíš svědčí o autorovi samotném, než o podstatě věci."

Sociální demokracie i nadále trvá na tom, aby vznikla poloúřednická vláda, v níž by spolupracovali odborníci a politici ODS. Její mandát by však měl být čtyřletý, předčasné volby Jiří Paroubek odmítá. V pondělních Lidových novinách dokonce přišel s návrhem, že by současný kabinet mohl projít rekonstrukcí, při níž by z něj odešli například ministři Unie svobody - DEU. S nově sestavenou vládou by pak Paroubek požádal sněmovnu o důvěru. S tímto postupem souhlasí i dosavadní předseda dolní komory Lubomír Zaorálek:

"Nějaká vláda tady být musí, která bude aspoň ty základní funkce plnit. Takže dovedu si představit i takovouto variantu."

Toto pondělí zahájil lídr ODS Mirek Topolánek další kolo jednání se sociální demokracií. O jeho výsledcích má prezidenta informovat v pátek 11. srpna. V pondělí 14. srpna pak má proběhnout další volba vedení Poslanecké sněmovny. V předchozích šesti volbách nebyl předseda sněmovny zvolen.