Mladý francouzský žurnalista fotografoval české krajany na Ukrajině, nyní je vystavuje v Senátu

Výstava ve Valdštejnské jízdárně

Od této středy jsou v Senátu v Praze vystaveny fotografie českých krajanů na Ukrajině. Jejich autorem je mladý francouzský fotograf a žurnalista, který v r. 2007 navštívil několik českých vesnic na východě země. Na zahájení výstavy byla i Milena Štráfeldová:

Venkovské kluky na omláceném kole, štamgasty, kteří ve vesnickém baru hrají domino, ženy při těžké práci na poli nebo starosvětskou svatbu s ikonou - to vše na svých černobílých fotografiích zachytil Francouz Pierre Jeanmougin, když minulý rok pobýval několik týdnů v českých vesnicích Bohemka, Čechohrad nebo Veselynivka na východní Ukrajině.

"Já jsem české lidi, kteří žijí na Ukrajině, nejenom fotografoval, ale hodně jsme se i stýkali a povídali si. A já jsem z toho poznal, že ti lidé mají velmi rádi Českou republiku,"

řekl Pierre Jeanmougin na vernisáži výstavy.

"Tento projekt, to nebyla jenom práce. Mně se tam moc líbilo, bylo to pro mne zajímavé nejenom jako pro novináře, ale jako pro člověka."

Výstavu připravilo České centrum v Kyjevě a dosud putovala po Ukrajině. V Česku chce ukázat, jak naši krajané na Ukrajině skutečně žijí:

"Informace, které u nás máme o tom, co se na Ukrajině děje, jsou tedy velmi sporé. Proto jsme si říkali, že aspoň zaplníme tu informační mezeru, která se týká našich krajanů na Ukrajině. A to se myslím tímto projektem podařilo,"

uvedl ředitel Českého centra Rudolf Sedláček. Karel Štindl, který byl ještě loni naším velvyslancem v Kyjevě, české vesnice během svého působení na Ukrajině dobře poznal:

"Život Čechů na Ukrajině, celý ten proces migrace, je dlouhý a dojímavý příběh, který by potomci těch emigrantů i ostatní Češi měli dobře znát. A tato výstava k tomu přispěje."

Výstavu ocenil i místopředseda Senátu Jiří Liška:

"Jsem rád, že je tady v těchto prostorách a že si ji bude moci prohlídnout spousta lidí. Budou oceňovat jednak kvalitní práci, protože ty fotografie jsou plné lidskosti, a také si mnozí z nás uvědomí, že asi nebylo lehké opouštět rodnou zemi, odcházet do neznámé ciziny, relativně za lepším, a nakonec se ukázalo, že život na Ukrajině byl určitě těžší než život tady."

Podle Rudolfa Sedláčka ale čeští krajané na Ukrajině nestojí o žádný soucit:

"Oni jsou si vědomi, že žijí skromně a chudě, ale nechtěli by, abychom za nimi přijížděli jako do nějakého skanzenu."

"Češi čím dál víc využívají svých schopností, jako je láska k půdě, pracovitost, určité pracovní návyky. A společenská situace na Ukrajině, a nejenom pro ně, otvírá i dost velký prostor pro svobodné uplatnění hospodářských i kulturních aspirací,"

řekl k současným podmínkám české komunity bývalý velvyslanec Karel Štindl. Podle senátora Jiřího Lišky míří pomoc, kterou krajanům český stát poskytuje, hlavně do vzdělání a osvěty:

"Myslím si, že je velmi důležité, aby ti lidé, potomci našich krajanů, kteří odešli na Ukrajinu někdy před sto a více lety, věděli, odkud jsou jejich kořeny, aby věděli, že existuje Česká republika a že odtud pocházejí."