Monitorování a řízení družic z Česka. Letecký ústav otevřel nové centrum a chystá i satelitní misi

Nové centrum pro operování družic

Výzkumný a zkušební letecký ústav v pražských Letňanech otevřel nové řídicí středisko vesmírných letů - centrum pro operování družic (Space Operations Centre). Budou odtud řízeny družice ústavu i satelity dalších subjektů. Zatím z něj monitoruje a řídí jednu družici. Ústav ale chystá další satelitní misi.

Centrum pro operování družic otevřeli symbolickým přestřižením pásky ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar.

„Význam oboru kosmických aktivit stále roste. Jednou z velmi strategických schopností je například možnost operovat družicemi pomocí infrastruktury, která je umístěná na území Česka. Nové centrum pro operování družic je tedy dalším důkazem, že v této oblasti máme co nabídnout,“ uvedl ministr Kupka.

V centru jsou místa až pro pět operátorů, kteří řídí komunikaci s družicemi, sledují jejich pozice na oběžné dráze, kontrolují potřebné parametry a analyzují data. Operátoři také družicím zadávají úkoly, které mají splnit v době, kdy nejsou v přímém kontaktu s řídícím pozemním střediskem.

Josef Kašpar a Martin Kupka | Foto: Výzkumný a zkušební letecký ústav

Důležitou součástí centra je i pozemní stanice ústavu ve Vlkoši u Kyjova, kde jsou dva anténní systémy pro obousměrnou komunikaci. Oba ovládají dálkově operátoři v řídícím středisku.

„Informace jsou v dnešní době klíčové. Je zásadní získat spolehlivé informace ve správný čas. Právě data získaná z družic operovaných přes Space Operations Centre nám mohou poskytnout podklady důležité pro správné rozhodování, a to jak v oblastech civilních, tak i v oblasti obrany,“ vysvětlil generální ředitel ústavu Josef Kašpar.

Oznámil také, že od 1. ledna 2025 instituce mění název na VZLÚ Aerospace. Tím podle něj navazuje na svoji více než stoletou historii, nové slovo pak pomůže k jeho lepší identifikaci ve světě.

Nová mise 

Výzkumný a zkušební letecký ústav zároveň chystá novou misi VZLUGEM. Bude se věnovat technologiím, které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infastrukturu Země. V budoucnu je pak zachytí a zničí stáhnutím do atmosféry, kde shoří.

Foto: Výzkumný a zkušební letecký ústav

Mise se bude skládat ze dvou družic vyslaných do vesmíru současně. Jedna z nich bude představovat neznámý objekt, druhá má za úkol přiblížit se k ní a provést zadané úkoly. „Obě budou na oběžnou dráhu vyneseny jedním nosičem, do vesmíru je vypustí krátce po sobě v odstupu několika vteřin, ve výšce kolem pěti set kilometrů. Určitou dobu potrvá, než s nimi operátoři naváží kontakt a nastartují potřebné systémy. Za tu dobu se od sebe družice vzdálí na několik kilometrů,“ píše se na webu výzkumného ústavu.

Pokyny družici budou operátoři vydávat z nového řídícího střediska, vlastní komunikace a stahování dat pak bude prostřednictvím pozemní stanice ve Vlkoši u Kyjova.

„Zvládnutí manévrování na oběžné dráze nám umožní takzvaný například doplnění paliva jiné družici nebo její vizuální kontrolu (např. vysunutí antén, solárních panelů). Technologie budou využitelné nejen v oblasti obrany, ale reagujeme tím současně na nutnost řešení otázky kosmického smetí,“ vysvětluje Josef Kašpar.

Nová mise VZLUGEM z dílny Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu se bude věnovat technologiím,  které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu Země. | Foto: Výzkumný a zkušební letecký ústav

Výzkumný ústav tak novou misí zachycuje trend, kdy se státy světa postupně zavazují k tomu, aby měly družice vysílané na oběžnou dráhu Země schopnost deorbitingu, tedy jejich navedení zpět do atmosféry, kde při průletu shoří, a mise tak nevytvářely další kosmické smetí.

Aktuálně odborníci vytvářejí konstrukční návrh družic, po kterém budou předběžně testovány. Vynesení do vesmíru je pak plánované na konec roku 2026 nebo začátek roku 2027. Zatím není jisté, s jakou společností budou družice do vesmíru vyneseny, jedním z horkých kandidátů je ale společnost Space X.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Výzkumný a zkušební letecký ústav
klíčové slovo:
spustit audio