Na Hodonínsku začala vznikat Alej českých panovníků

Odhalování sochy praotce Čecha, vpravo Josef Kouřil, foto: archiv Josefa Kouřila

V nedávno vysázené lipové aleji na Hodonínsku stojí čtyři sochy bájných českých knížat. Vzniká tu Alej českých panovníků. Najdete ji mezi Ostrovánkami a areálem Bukovanský mlýn, jehož majitel Josef Kouřil přišel s tímto unikátním nápadem.

Odhalování sochy praotce Čecha, vlevo Josef Kouřil, foto: archiv Josefa Kouřila
"Napadlo mě to na Křížovém vrchu, kde jsem objevil kamennou křížovou cestu, která byla z roku 1826. Je to mezi Olomoucí a Rýmařovem, a z toho kopce je vidět půlka Hané. Zastavil jsem se u poslední sochy, a řekl jsem si: něco takového bych chtěl u nás vybudovat. Ale křížových cest je mnoho, to nebude to pravé ořechové. A v tom mě napadls tři slova: cesta českých panovníků. To bych chtěl vybudovat, aby po mě něco pěkného zůstalo. A pak jsem začal pátrat na internetu i u různých historiků, a zjistil jsem, že nic takového v Česku neexistuje. To mě dodalo ještě víc chuti. Bylo to loni 1. května. Rok jsme se připravovali, vybírali pozemky, a sochaře."

První sochy už stojí.

Foto: archiv Josefa Kouřila
"Ano, stojí první čtyři sochy. Realizace začala loni v listopadu, kdy jsme vysadili dvouřadovou alej s lipami, 161 stromů. Panovníků budeme mít 79. A letos 28. září na výročí sv. Václava, Den české státnosti jsme odhalili první čtyři sochy. Je to Praotec Čech, Krok, Libuše a Přemysl Oráč. My tu budeme mít nejenom panovníky, kteří jsou doloženi, ale i panovníky tzv. mýtické ze starých pověstí, o kterých není stoprocentně jisté, že existovali, ale my tvrdíme, že ano."

Z čeho sochy jsou a kdo je jejich autorem?

"Sochy jsou z pískovce, jsou tedy kamenné. Jejich autorem je Václav Polián z Olomouce, kterého jsem vybral z několika autorů, kteří se mě přihlásili. Sochy mají výšku dva metry, a jsou na podstavci vysokém 70 centimetrů. Takže celková výše každé sochy je 2,7 metrů."

Takže jsou v nadživotní velikosti?

"Jak říkám, lehce nadživotní velikost."

Dozví se návštěvníci i o panovnících i nějaké informace?

Alej českých panovníků se nachází u Bukovanského mlýna, foto: archiv Josefa Kouřila
"Samozřejmě. Dokončení plánuji do pěti let. Každý rok plánujeme osazovat 15 soch, vždycky 28. září na výročí sv. Václava. Budou tam informační tabule, kde budou ti panovníci seřazeni a popsáni. Na podstavcích je uvedeno jméno panovníka, a letopočty, ve kterých vládli. Jeden pan profesor z Karlovy Univerzity pro nás napsal knihu, kde jsou každému panovníkovi věnovány dvě stránky. Takže kniha bude mít zhruba 160 stran, a budou tam charakteristiky toho panovníka uvedeny."

Který panovník bude tím posledním?

"Posledním bude Karel I. Končíme v roce 1918, čili postihujeme českou historii v délce asi 1400 let. Dál už jsme se do prezidentů nepouštěli. To už je jiná kapitola. U nás je to o panovnících a končíme s koncem Rakouska-Uherska, to znamená rokem 1918."

10
49.036489980000
17.099979410000
default
49.036489980000
17.099979410000