Na jižní Moravě byl objeven nový druh jedovatého pavouka

stepnik_moravsky1.jpg

Víte, co je to stepník moravský? Nový druh jedovatého pavouka, který byl nedávno objeven na jižní Moravě. Zasloužil se o to Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze a nový stepník už byl zařazen do Světového katalogu pavouků.

Stepník moravský je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Přestože dorůstá do délky dvou centimetrů, pozornosti vědců dlouho unikal, protože žije v podzemních norách. Na povrch tito pavouci vylézají, když se chtějí pářit a hledají nory samic. Dosud byly známé dva druhy, ale nový stepník neodpovídal ani jednomu z nich. Milan Řezáč několik let pátral, jestli mu už někdo nedal vědecké jméno.

"Nakonec jsem došel k závěru, že tento druh skutečně nebyl popsán, takže jsem měl privilegium, že jsem mohl jméno sám navrhnout."

A tak vznikl stepník moravský - eresus moravicus. Je možné jej nalézt v rezervacích chránících zbytky panonských stepí. Řezáč například stepníka objevil na Pálavě u Mikulova, v oblasti Bzeneckých písků nebo na kopci Květnice u Tišnova, který je nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu. Samci stepníka se vyznačují výstražným černočerveným zbarvením připomínajícím berušku. Výrazně větší samice jsou oranžovočerné. Stepník moravský je pozoruhodný i svým způsobem života: první potravou mláďat se stává jejich vlastní matka.

"Stepník putuje za samičkami a to se odehrává ve dne. Je vystaven některým predátorům, kteří se orientují zrakem a ten pavouk, aby přežil nebo předal své geny další generaci, musí vyvinout strategie, které by ho před takovým nebezpečím uchránily. Třeba vypadat tak, aby si predátor myslel, že zvíře je buď nebezpečné a nebo nechutné. Takže když nějaký stepník vyvine barvu - červený podklad s černými tečkami, tak to je signál pro ptáka: mě nesezobni, já jsem stejně nechutný jako beruška."

Pavouk je jedovatý, ale na toto téma ještě nebyla vytvořená žádná vědecká práce. Stepníci mají jed, který je velice podobný jedu některých chřestýšovitých hadů. Jaké je jeho kousnutí, už Milan Řezáč poznal.

"Většina pavouků, když vás kousne, tak máte jen lokální otravu, třeba vás bolí prst, ale když vás kousne stepník, tak můžete pociťovat horečné stavy. Co mohu říct za sebe, tak mě třeba zfialověl obličej a rozbušilo se srdce. Ale tento pocit po několika hodinách přechází a zůstane jen nepříjemná bolest hlavy."

Nález nového druhu pavouka je ve střední Evropě jedinečný. Drtivá většina byla popsána již v polovině 18. století. Nový druh pavouka byl objeven naposledy v sedmdesátých letech. Od té doby žili mnozí odborníci v domnění, že v této oblasti na ně již další překvapení na území Čech a Moravy nemůže čekat. A jaká je šance na setkání se stepníkem moravským?

"Naprosto mizivá. To je druh velice vzácný, je to takový poslední zbytek starých černozemních stepí a aby jste ho našli v přírodě, to by jste museli vynaložit velké úsilí."