Na Portě se zpívá už padesát let

Foto: YouTube

Letos se konal už 50. ročník hudebního festivalu Porta. Jeho název je inspirován údolím Labe „Porta Bohemica - Brána Čech".

Kapitán Kid, foto: Petr Benesch, CC BY-SA 3.0
Portou prošla většina muzikantů, kteří dnes reprezentují folkovou, country a trampskou scénu. Zakladatelem festivalu je Jiří Šosvald řečený Westernový dědek, kapelník westernové kapely AZ Septet a parta lidí kolem něj. Sešli se už v roce 1966, a o rok později se konal první ročník Porty.

V roce 1968 začala autorská soutěž

V roce 1968 byla zavedena autorská soutěž, do které dorazilo přes padesát písní od více než dvaceti autorů. O Portě se začalo psát. Organizační štáb dostával od návštěvníků i nápady na možnosti rozšíření programu o výstavy, výrobky ze dřeva nebo kůže. Úspěch v té době sklízela například písnička Krinolína od Kapitána Kida.

Hoboes, foto: Česká televize
Porta měla ohlas v tisku, v rádiu se začínaly objevovat její písničky, časopisy, především Mladý svět, vydávaly zpěvníky. Vznikaly i první konflikty. Představitelé tzv. moderní trampské hudby např. Hoboes, byli napadáni, že nehrají trampskou píseň. Od Hoboes se tehdy stala diváckým hitem legendární Bedna od whisky.

Dárek k patnáctinám? Éra plzeňská

Festival Porta v amfiteátru v Plzni-Lochotíně, foto: YouTube
K patnáctým narozeninám čekal Portu hezký dárek. Po období střídání českých a moravských měst jako míst pro finále přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých porťáků. Na plzeňském výstavišti našla Porta amfiteátr s kapacitou 2500 diváků (později se ukázalo, že se jich tam vejde 3x tolik). Porta se vrátila do přírody, pod širou oblohu.

Po listopadu 1989 už Porta neměla výsadní postavení, které si v průběhu let vytvořila. Dnes se festival skládá z oblastních soutěžních kol v jednotlivých regionech. Z nich soutěžící postupují jednak do národního finále Porty v Řevnicích a také do mezinárodní soutěže v rodišti Porty v Ústí nad Labem.

Vítězem 50. ročníku je Rendez-fou z Jihlavy

Rendez-fou, foto: Petra Ševců, archiv Českého rozhlasu
Z jubilejního 50. ročníku si cenu nejvyšší odnesla jihlavská skupina Rendez-fou, ve složení Jan Fous, Jana Gregárková a David Vacula. Jak si užívali letošní jubilejní ročník, se jich zeptala Tamara Pecková.

Jana: "My si to užíváme doteď, ještě jsme se z toho úplně nevzpamatovali. Letos se nám podařilo vyhrát 50. ročník Porty. Už samo o sobě to kulaté číslo je hodně zvláštní. My jsme na Portě už soutěžili. Byli jsme třetí, pak jsme získali Cenu Českého rozhlasu, a letos bylo první místo. Zvláštní na tom je to, že se nám zdálo, že zvuk byl naprosto otřesný, a nemáme šanci na nic. Ve finále to dopadlo tak, že jsme to vyhráli. Ven šel zvuk moc hezky, když jsme to pak viděli ze záznamu"

Foto: Petra Ševců, archiv Českého rozhlasu
Jmenujete se Rendez-fou? Říkám to správně?

Jan: "Podobnost s mým jménem Fous, je čistě náhodná. Ve francouzštině to znamená blázen."

Umíte francouzsky?

"Snažím se, ale hodně se toho zapomíná."

Pojďme zmapovat vaší cestu v průběhu Porty. Vy jste se do oblastního kola nepřihlásili na Vysočině. Proč?

Rendez-fou, foto: Jarmila Nosková, archiv Českého rozhlasu
"My jsme sice jenom tři, ale je pro nás složité najít termín. A u Porty máte řadu termínů u různých oblastí. Nám vyšel ten, který byl ve Svitavách."

Myslíte si, že byste s konkurenty z Vysočiny neměli štěstí a neprošli byste dál?

Jana: "Pokud můžu říct za sebe, tak si myslím, že bychom neměli šanci. Máme pocit, že to kolo je tady zaměřené na jiný druh hudby než hrajeme my, takže bychom byli nepochopení umělci."

Rendez-fou, foto: Milan Kopecký, archiv Českého rozhlasu
Ale nebylo to cílem? Bylo opravdu oblastní kolo ve Svitavách kvůli tomu, abyste se sešli dohromady?

Jan: "Já podnikám, Jana je na mateřské, David dělá na tři směny, což znamená, že skloubit vše časově není jednoduché. Jsme rádi, že jsme se shodli na jednom termínu."

Jaká jsou vaše civilní povolání?

Jan: "Mám firmu, která stěhuje nadměrná břemena, a dělá exportní balení." David: "Já dělám v jedné nadnárodní společnosti." Jana: "A já mám teď dlouhodobou "dovolenou".