Na právnické fakultě v Plzni vládl chaos

La faculté de droit de l’Université de Bohême de l’Ouest

Právníkem za dva měsíce? I to bylo možné na právnické fakultě v Plzni. Podivná rychlost studia, přijímání studentů, opisování, ztracené diplomové práce - to vše teď zaměstnává akreditační komisi ministerstva školství. Mohou někteří absolventi přijít o titul?

To se zatím neví, ministerstvo školství však tuto možnost zkoumá. Podle českého tisku si akreditační komise nechala vypracovat seznam rychlostudentů. Kdo na něm figuruje nechce nikdo prozradit - údajně je to směs celebrit i politiků. Aféra poškozuje dobré jméno školy i poctivé studenty, řekla předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

"Nezjistíte pořádně, kdo studoval poctivě. Já jsem přesvědčena, že většina lidí v Plzni studovala poctivě, většina učitelů poctivě učila. Můžeme ale předpokládat, že dva prázdninové měsíce opravdu nestačí na pětileté magisterské studium. Možná to v některých případech prokázat půjde."

Na fakultě totiž vládl chaos. Některým lidem mohly být uznány zkoušky z předchozího studia, fakulta o tom však nemá dokumenty. Akademický titul získaly rychleji čtyři stovky studentů. Velmi podezřelých je třicet lidí a pět rekordmanů studovalo jen pár měsíců. Celý skandál kolem právnické fakulty odstartoval údajný plagiát závěrečné práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Vzápětí se ukázalo, že v knihovně školy chybějí desítky diplomových či disertačních prací významných právníků či politiků. Po nátlaku složilo vedení fakulty funkce a prozatímním děkanem se stal exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Fakultu teď čeká hloubková kontrola.

"Není jiná cesta než začít výraznou reformu této školy."

Jak dodal Pospíšil, Akademický senát už schválil nový způsob přijímacího řízení.

"Jsem velmi spokojený, považuji to za zcela klíčové. Pokud chceme fakultu očistit, tak první, co musíme udělat, je stanovit zcela transparentní pravidla pro přijímání. To je první krok. Pak se dále můžeme bavit, jak zlepšit pravidla studia."

Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
Lidové noviny upozornily, že i když je skandál v plném proudu, škola v tichosti rozdala další tři tituly a v komisi byl i bývalý proděkan. Jak uvedla Vladimíra Dvořáková, do této situace se dostalo nové vedení nevinně, neboť termíny rigorózních prací se vypisují dopředu. Děkan Pospíšil proto zkoušky zakázal a práce dal k dalšímu posouzení. Podle Dvořákové jde hrůza z toho, jakým způsobem byla fakulta bývalým vedením zneužita.

"Byla zneužita pro vytváření a já se nebojím říci sítě, kde budou propojeny bezpečnostní, právní, podnikatelské složky. Pokud se to začne analyzovat, kdo tam za jakých podmínek studoval a získával titul, tak máte vše co vám vytváří takřka učebnicovou síť."

Foto: ČTK
Podle Dvořákové už to není otázka pro akreditační komisi, ale specializovanou policii. Fakulta se potýká i s dalšími problémy. Vykazuje přezaměstnanost a platí řadu expertů, kteří na ní odučí minimum hodin. Jeden ze zástupců akademického senátu poukázal na případ pedagoga na celý úvazek, který měl v semestru jednu přednášku.

Na fakultě studovala v minulých letech řada prominentů, například bývalý premiér Stanislav Gross, primátorka Chomutova Ivana Řápková, starosta Prahy 5 Jančík, exprezident policejního prezídia Brázda či děti zavražděného podnikatele Mrázka. Někteří se nevyjadřují, jiní se snaží očistit, například starosta Jančík ukázal novinářům svoji práci.