Na světové výstavě budou v Praze filatelistické skvosty

Filatelistické skvosty od sběratelů z více než 60 zemí všech kontinentů. Takový poklad bude připraven pro milovníky zoubkovaných pokladů na světové výstavě známek Praga 2008.

Hodnotu všech exponátů ani nelze vyčíslit, mohla by se pohybovat kolem jedné až dvou miliard korun. Chybět nebudou ani ukázky mimořádně vzácných filatelistických rarit. Jak řekl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou předseda Svazu českých filatelistů Lumír Brendl, mezi takové unikáty patří i sbírka britské královny Alžběty II.

"Z této sbírky to bude samozřejmě jen část, protože britská královská sbírka je velice rozsáhlá. Zakládal ji už ve 20. letech král Jiří V. Hlavně tam uvidíme modrého a červeného Mauricia a také první známky světa, které vyšly právě ve Velké Británii 6. května 1840 s portrétem královny Viktorie. Je to Black Penny."

Co vyšle na výstavu Česká republika?

"Poštovní muzeum v Praze tam představí největší a unikátní blok prvních novinových známek světa z roku 1851, takzvané modré Merkury. Tento tiskový arch o 80ti kusech byl z Poštovního muzea asi před 30 lety ukraden, ale šťastně se tam zase vrátil. Merkur je bůh obchodu a protože to byla známka novinová, která měla nízkou výplatní sazbu, tak byla v modré barvě, proto se tomu říká modrý Merkur. Očekáváme asi 350 až 450 soukromých sběratelů, protože to je výstava soutěžní a je to výstava soukromých osob."

Jaká bude asi hodnota známek, které se sejdou na jednom místě? A jak budou zabezpečeny?

"Hodnota bude dosahovat možná několik miliard korun a výstava musí být samozřejmě zabezpečena po všech stránkách."

Konala se světová výstava v Praze už dříve?

"Ano, světové výstavy Praga začaly na území Československa. Ta vůbec první byla v roce 1962 a další pak byly ve zhruba desetiletých odstupech. A tato je vůbec první na území samostatné České republiky."

Jsou připraveny pro filatelisty i některé doprovodné akce?

"Samozřejmě. Například autogramiády a dětská pošta, protože bychom chtěli připoutat pozornost ke sbírání poštovních známek v době SMS a počítačů i naše mladé naděje, mladé filatelisty. Proto tam bude orgnizována zajímavá dětská pošta, která vzbudila mezinárodní pozornost."

Jak dodal Lumír Brendl, na holešovickém Výstavišti bude i rakouský poštovní dostavník z roku 1870 a pro vážné sběratele se připravuje aukce. Praga 2008 má také připomenout 90. výročí výročí vydání první československé známky a založení Poštovního muzea. Pošta u příležitosti světové výstavy připravuje nové známky, které zachytí architektonické symboly Prahy jako je Malá Strana či Karlův most.