Národní knihovna možná na Letné nebude

Zdroj: www.nkp.cz

Zdá se, že chobotnička, jak se taky říká projektu nové Národní knihovny, na Letné stát možná nebude. Kontroverzní stavbu tu nechce významná část pražského zastupitelstva, včetně primátora Pavla Béma. Autor návrhu Jan Kaplický je z diskuse zklamán a podle jeho slov má už v tuto chvíli Praha mezinárodní ostudu.

Tančící dům
Každá netradiční stavba vzbuzuje všude ve světě velké vášně. V Praze to byl v polovině 90. let Tančící dům. Investor se nezalekl a dnes si málokdo umí nábřeží bez Tančícího domu představit. Dokonce získal ocenění časopisu Time za design roku. Podobně je na tom teď Kaplického chobotnice. Jedni ji obdivují, druzí zatracují.

"Kaplického návrh je projektem, který dle mého osobního názoru vstupuje do celého konceptu pražské památkové rezervace. Já od začátku říkám super nápad, ale kdyby byl někde jinde, tak je to správně."

Jan Kaplický, který zvítězil v konkurenci 300 architektů, se změně místa brání. V televizi Nova řekl, že jeho návrh pražské panorama nenarušuje.

"Já nemám důvod, proč to přesouvat. Soutěž byla vyhlášena na toto místo. Knihovna sotva vystupuje nad panoramatem stromů. Celá knihovna se stala naprosto politickou záležitostí. Jedna strana si myslí, že tento návrh je nevhodný. To je politika proti kultuře."

Je tedy otázkou, proč se soutěž na stavbu knihovny vypisovala právě pro Letnou a zda by do knihovny kdesi na okraji Prahy, jak někteří také navrhují, vůbec někdo chodil. Podle člena výběrové komise, architekta Petra Bílka, by se v případě změny místa stavby musela zrušit celá soutěž.

"Tato knihovna je pasovaná do parku. Architekt nemůže říct, tak ten samý barák postavím na nějakém náměstí, to prostě nejde. Myslím, že by to bylo velmi špatně, kdyby se to nestavělo."

Letná
Generální ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek už zastavil přípravu realizace projektu. Podle tisku tlačí na architekta Jana Kaplického, aby změnil podobu budovy - její barvu a výšku. Pokud by se ani pak nepodařilo stavbu na Letné prosadit, hledalo by se patrně jiné místo.

"Tipy máme od samého počátku. Mluvit o nich vůbec nechci, protože já pořád věřím tomu, že Letná není prohraná. Pořád si myslím, že to je velmi dobré místo pro tento projekt. Opírám se nejenom o svůj názor, ale o názor hodně renomovaných lidí, kteří tvořili architektonickou porotu, i o názor řady lidí - odborníků, kteří v té porotě nebyli a také jsou pro. "

Ježek připomněl, že loni v březnu pro stavbu knihovny na Letné hlasovalo 62 z 63 zastupitelů. Nikdo však neznal podobu vítězného návrhu. Navíc Národní knihovna jako vyhlašovatel soutěže přímo Letnou nepožadovala, chtěla pozemek mimo záplavové území a dostupný hromadnou dopravou. Velkým kritikem Kaplického návrhu je třeba prezident Václav Klaus, který řekl, že je ochoten vlastním tělem bránit tomu, aby knihovna v této podobě vznikla. K příznivcům zase patří exprezident Václav Havel, který v televizi řekl, že zástupci města nemají vkus.