Národní knihovna vystavila Kaplického "chobotnici" a další návrhy na novou budovu

Foto: Michaela Feuraislová (www.nkp.cz)

Národní knihovna v Praze představuje téměř čtyři stovky návrhů, které se sešly v mezinárodní architektonické soutěži na její novou budovu. Středečního zahájení výstavy v Klementinu se zúčastnil i autor vítězného návrhu, britský architekt českého původu Jan Kaplický.

Jan Kaplický, foto: ČTK
Jeho Oko nad Prahou vyvolává mezi odborníky i veřejností zcela protichůdné reakce:

"Já jsem ten, kterému se to líbí,"

říká například spisovatel Jiří Stránský. Budova přezdívaná chobotnice, která bude stát na okraji Letenské pláně, má ale i své odpůrce. Média tento týden přinesla zprávu, že Česká komora architektů proti Kaplického návrhu vznesla protest u Mezinárodní unie. Nelíbí se jí, že skladiště knih jsou zapuštěna do země, což prý odporuje soutěžnímu zadání. To ale vyvrací místopředseda mezinárodní soutěžní poroty Petr Bílek:

"Ověřoval jsem si ještě jednou v Paříži, že nic takového není pravda. Byl jsem znovu ujištěn, že porota včetně komplexní její práce a výsledků je neměnná, že tady nebyl žádný přečin, co se týká jakýchkoliv paragrafů."

Autor vítězného návrhu Jan Kaplický z Londýna říká, že Pražané proti novým stavbám protestovali už dávno v minulosti:

"Když stavěli Letohrádek královny Anny, určitě všichni křičeli, že je hodně vysoko. Když stavěli katedrálu sv. Víta, tak byla taky hodně vysoká a šišatá. To je hrozný přečin v této zemi. A to jde jedno za druhým. Jedině historie rozhodne, jestli jsme byli úspěšní."

Přesto ho kontroverzní reakce, které jeho zelenavá zaoblená stavba s velikým "okem" vyvolala, trochu zaskočily:

"Mne tady hrozně překvapuje ten zvýšený odpor, který vládne proti všemu, co je zakřivené. V městě baroka je to značně podezřelé."

Ředitelka úseku novodobých fondů Národní knihovny Bohdana Stoklasová ale vysvětluje, čím ji Kaplického návrh upoutal:

"Měla jsem to štěstí, že než jsme zahájili výběrové řízení, měla jsem možnost vidět mnoho různých knihoven v různých koutech světa. Některé z těch knihoven byly krásné, některé dobře fungovaly, některé byly krásné i dobře fungovaly. Ale je jich jenom pár, které mají nějaký vnitřní náboj. A já cítím, že knihovna, kterou jsme vybrali, má ten vnitřní potenciál."

Zlata Houšková z Národní knihovny, která působí i ve Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, však připouští, že vítězný návrh knihovníky rozdělil:

"Část je nadšená a část je vyděšená. Ale já myslím, že to přejde, protože my dokonce z pramenů víme, že Pražani byli hrubě nespokojeni s Klementinem, když ho jezuiti postavili. Strašně se jim nelíbilo, že je veliké, že sem nepatří. A dneska? Všichni chodí kolem Klementina po špičkách a během času to tak bude i s naší chobotničkou. Já jsem o tom přesvědčená."

Nová budova Národní knihovny by měla být otevřena v roce 2011. Z historické budovy Klementina se do ní přestěhují knižní fondy vydané po roce 1801. V Kaplického chobotnici najde místo zhruba deset milionů svazků, nová knihovna má rezervu na dalších padesát let. Do studoven se najednou vejde přes tisíc dvě stě lidí. Budou tu ale i kavárny, čítárny a galerie, kam bude mít veřejnost zcela volný přístup.