Národní technické muzeum slaví 100 let

Národní technické muzeum slaví letos sté výročí založení. První expozice Technického muzea pro Království české byla veřejnosti zpřístupněna o dva roky později v prostorách Schwarzebergského paláce. Současná budova muzea na pražské Letné už několik let prochází rekonstrukcí a návštěvníkům by se měla otevřít v roce 2010. Na co se mohou těšit?

Ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček
Hlavní budova muzea na Letné byla dokončena za druhé světové války, ale záhy ji zabralo protektorátní ministerstvo pošt. Po válce sice sloužila budova muzeu, ale zároveň v ní, až do roku 1999, sídlily také jiné instituce. V současné době skončila druhá etapa rekonstrukce objektu, která zahrnovala např. úpravu výstavních sálů. Třetí a závěrečnou etapu má muzeum ještě před sebou. Vraťme se ale k okolnostem, které před 100 lety k založení této instituce vedly. Historii jeho vzniku popisuje generální ředitel muzea Horymír Kubíček.

Prostory pro výstavu věnovanou tiskařství
"Jedním z velkých impulsů bylo založení technického muzea ve Vídni a určitá obava z toho, aby naše cenné technické památky nezdobily Vídeň, ale Prahu. Tehdy právě profesoři české techniky přemýšleli o to, zda to Technické muzeum pro Království české zde nezříditi. Učinili tak na ustavující schůzi v červenci roku 1908. Těch 62 účastníků, nebyli to jen páni profesoři, ale také průmyslníci, bankéři, různí zástupci spolků..., se usneslo na založení a velice využilo tehdejší přípravy živnostenské výstavy. Výstava měla tenkrát ty nejvýznamnější exponáty té doby. Prvním exponátem muzea se stal model cukrovaru 1:10. To je dodnes exponát ´number one´."

Tento model bude v nových expozicích znovu k vidění - jak jinak než na výstavě ke stoletému výročí muzea. Nových výstav i zmodernizovaných expozic nabídne Národní technické muzeum mnoho - třeba výstava věnovaná tiskařství bude pojata jako tiskařská dílna a návštěvníci se na ni nebudou muset jen dívat, popisuje architekt expozice Kryštof Šulc:

Kryštof Šulc
"Budou to moci používat i opravdu malé děti, takže ty stroje budou zabezpečeny proti zašpinění, proti olízání barev atd. Zároveň to budou moci používat i vyspělejší návštěvníci, kteří budou moci používat už autentické stroje, které tuto práci umožňují, protože jsou do současné doby funkční."

Jiří Střecha
Novinkou bude třeba také expozice věnovaná technice k každodenním životě, promění se i starší expozice jako je např. uhelný a rudný důl. Lákadlem bude také Železniční muzeum, které vznikne v bývalém areálu lokomotivního depa Masarykova nádraží v Praze. Návštěvník se tam nesetká jen s lokomotivami a vagóny, říká jeho ředitel Jiří Střecha.

"Bude tam velká expozice o historii a vztahu železnice a společnosti a mimo to budou k vidění parní stroje, které poženou různé přístroje a zařízení tak, abychom lidem představili strojírenství v době věku páry. Lokomotivy na Masarykově nádraží nebudou provozuschopné, takže my tam tu vůni páry a oleje dostaneme pomocí těchto stabilních exponátů."

Foto: Barbora Kmentová