Návštěva Vladimira Putina vyvolala další spor mezi prezidentem a premiérem

Ruský prezident Vladimir Putin s premiérem Jiřím Paroubkem (vpravo), foto: ČTK

Podle prezidentské kanceláře premiér Paroubek ohrozil průběh návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v České republice. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla premiér naléhal na hlavu státu, aby česko-ruské smlouvy nebyly podepsány ve středu na Hradě za účasti obou prezidentů, ale až ve čtvrtek během setkání ruského prezidenta a českého premiéra. Podstatu sporu vám přiblíží Martina Lustigová.

Ruský prezident Vladimir Putin s premiérem Jiřím Paroubkem  (vpravo),  foto: ČTK
Premiér Paroubek napsal prezidentu Klausovi dopis, v němž si, jak uvedl Ladislav Jakl, "vynucoval pomocí výhružky a určitého vydírání", aby česko-ruské smlouvy byly podepsány až během jeho setkání s Vladimirem Putinem. Podle prezidentova tajemníka dokonce vyhrožoval, že jeho ministři nepřijdou na Hrad smlouvy podepsat. Prezidentská kancelář podrobnosti zveřejnila krátce po Putinově odletu. Premiér Paroubek označil takové chování Hradu za nekorektní. Prezident zase premiérovo jednání vnímá jako "klukovinu" a zdůraznil, že Putin byl jeho host, a tomu odpovídala i organizace návštěvy. Na české politické scéně se tak rozhořel další spor mezi Václavem Klausem a Jiřím Paroubkem.

Proč vlastně premiér Paroubek chtěl, aby smlouvy byly podepsány v jeho přítomnosti? Úřad vlády zdůraznil, že smlouvy jsou výsledkem práce mezivládních komisí a ministrů, nikoli prezidenta republiky. Proto by prý bylo korenktní, aby byly podepsány za účasti premiéra. Podle prezidentova tajemníka Jakla ale o podpis smluv v co nejprestižnějším prostředí usilovala ruská strana.

A jak spor hodnotí politologové? Slovo má Jiří Pehe:

"Já ten spor vidím jako pokračování těch dosavadních sporů. Je to v podstatě souboj o přesné vymezení kompetencí jak prezidenta, tak premiéra. Prezident Klaus je politikem expanzivním, ale to je i Jiří Paroubek, a snaží se v ústavně-politickém teritoriu vykolíkovat si pro sebe co největší prostor, což se samozřejmě nelíbí premiérovi, který je silným politikem. Ale zároveň si myslím, že tam je obsažena určitá osobní nevraživost, tedy neschopnost těchto dvou politiků se normálním způsobem domluvit, což bohužel není příliš dobré vysvědčení pro českou politickou kulturu. Myslím si, že dokonce i vztah mezi bývalým prezidentem Havlem a v té době předsedou vlády Klausem byl, ač k sobě necítili žádné sympatie, korektnější než to, co vidíme dnes."

Prezident Václav Klaus
Není ten spor úplně zbytečný? A nemůže negativně ovlivnit pohled zahraničí na Českou republiku?

"Já si myslím, že je naprosto zbytečný, neboť jak dopis premiéra a jeho požadavek, aby se smlouvy s Ruskem podepisovaly za jeho účasti, tak to, že si prezident vymohl, že se to bude podepisovat během setkání na Hradě, i ty hrozby premiéra, že v takovém případě se někteří ministři nemusí na Hrad dostavit, to všechno je takové, řekl bych, dětinské. A když už takovou výměnu názorů mezi sebou tito politici mají, tak si myslím, že by měla zůstat mezi nimi. Nemělo by to být používáno k další politické válce. Je to takové trochu kocourkovské, protože mám za to, že česká politická scéna se na okamžik, na den, vypjala k takovému velkému mezinárodnímu představení, když tady byl prezident světové velmoci, ale v okamžiku, kdy za sebou zavřel dveře a odletěl, tak tady vypukly naše tradiční kocourkovské spory."

Vraťme se k mezinárodní politice... Může spor prezidenta a premiéra negativně ovlivnit česko-ruské vztahy?

"Pokud jde o česko-ruské vztahy, tak si myslím, že, pokud bychom použili oblíbeného příměru prezidenta Klause, je to pod rozlišovací schopností prezidenta Putina. Česká republika je malá země, Putin nás sice navštívil, ale jistě ta návštěva pro něj nebyla ta nejdůležitější. A myslím si, že je to pro něj v podstatě takový trochu folklór české politické scény."

Takže Rusové podle vás tento spor našeho prezidenta a premiéra nebudou vůbec hodnotit, nebudou se jím vůbec zabývat?

"Já myslím, že ho zaznamenají, ale rozhodně se tím nebudou zabývat. To pro ně skutečně není něco, co by měli řešit. Navíc je to česká domácí politická otázka, takže z ruské strany rozhodně neočekávejme žádné reakce."