Nečas a Seehofer jednali o energetice a dopravě
Temelín a česká energetická koncepce dominovaly jednání premiéra Petra Nečase a jeho bavorského kolegy Horsta Seehofera v Praze. Nečas informoval, že nabídl německé kancléřce Angele Merkelové uspořádání veřejné diskuse o dostavbě české jaderné elektrárny Temelín.
Německo, a tudíž i Bavorsko, se na rozdíl od Česka rozhodlo opustit výhledově využívání jaderné energie k roku 2021. Reagovalo tak na nedávnou havárii v japonské elektrárně Fukušima po tamním zemětřesení. Nabídku veřejné diskuse ocenil politolog Robert Schuster z Ústav mezinárodních vztahů.
"Nejhorší by bylo, kdyby se ve věci dostavby Temelína opakovala situace z přelomu století ve vztahu k Rakousku, kdy se tenkrát rakouská strana, zejména občané v rakousko-českém pohraničí připadali, že o jejich názory na věc nemá nikdo zájem."
Oba politici se vyslovili pro další spolupráci v energetické oblasti a propojování přenosových sítí, nejen elektrických, ale například i plynovodu Gazela. Premiér Nečas přivítal i zařazení železničních tratí z Mnichova a Norimberka do Prahy do základní transevropské dopravní sítě. Ostatně, jak dodal politolog Robert Schuster, téma dopravních spojnic a železničních koridorů bylo důležité už při loňské návštěvě Horsta Seehofera v Česku.
"Je to v zájmu obou zemí. Často mohl mít člověk z výroků německých politiků dojem, že česko-bavorské vztahy jsou takovou jednosměrkou, že je zejména v zájmu Česka mít dobré vztahy, zatímco Německo ty Čechy až tak nepotřebuje. Ale ta situace už se dávno změnila. Víme, kolik firem německých a bavorských začalo v Česku podnikat už před dvaceti, a ty firmy tu stále jsou. Ti lidé jsou i určitou lobby, která se snaží své požadavky prosazovat u bavorské vlády. Změna postoje bavorské vlády v horizontu posledních pěti let, právě pokud jde o spolupráci s Českou republikou, tak to je obrat o 180 stupňů."
V čem ještě přetrvávají třecí plochy?"Do budoucna se mi jeví jako největší kámen úrazu rozdílný pohled na energetickou politiku. Na německé straně došlo v posledních měsících k velmi dramatickému obratu - odklonu od jádra. Česká republika naopak na jádro sází a hodlá kapacity jaderných elektráren relativně masivně rozšířit. Tady do budoucna vidím problém zejména pokud jde o evropskou rovinu. Mám trochu obavu, že mnozí čeští euroskeptici budou brát právě tu energetickou politiku jako další zbraň do svých rukou, kterou mohou kritizovat EU, protože v tom budou vidět jakýsi skrytý tlak Německa, aby i země jako ČR nebo vlastně všechny země EU se postupně od jádra odklonily a vsadily na alternativní zdroje."