Nečas: Důchody - nejzávažnější výzva!

Předseda vlády Petr Nečas mluví o nejzávažnější výzvě, které čelí tato země a má tím na mysli důchodovou reformu. Připravena by měla být k 1. lednu 2012. Její koncepce a cíle se opírají o závěry Bezděkovy komise z letošního června.

Vladimír Bezděk, vedoucí poradního sboru ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, pojmenoval čtyři priority důchodové reformy a tedy i čtyři slabiny současného průběžného systému:

„Systém, který by měl po reformě vzniknout, by měl být diverzifikovaný, lidově řečeno neměl by stát na jedné noze. Za druhé by měl být dlouhodobě více finančně udržitelný. Ne jako dnes, kdy ve třiceti, čtyřicetiletém výhledu budou výdaje systému o polovinu vyšší než příjmy. Za třetí bychom měli snížit tu mezigenerační nespravedlnost, která v následujících letech výrazně hrozí propuknout, pokud dnes neuděláme nic. A za čtvrté by ten systém po reformě měl být o něco více zásluhový, než je tomu dnes.“

Odsud vycházejí i priority vlády: na mezinárodním fóru Zlatá Koruna premiér Nečas řekl, že penzijní reforma musí dodržovat základní mezigenerační soudržnost, být odolná proti demografickému vývoji, čímž narážel na to, že v příštích desetiletích dramaticky poroste poměr počtu seniorů ve společnosti vůči aktivním ročníkům, dalším důrazem je, aby důchodový systém byl finančně udržitelný a spravedlivější než současný systém. Kromě toho se musí stát nezávislejším na rozhodování politiků. Nejčastěji se v souvislosti s reformou mluví jako o klíčovém nástroji o individuálních spořících účtech.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Pokud k reformě nedojde, jsou podle Nečase pouze tři možnosti:

„Buďto dramaticky a razantně zvýšit důchodový věk, nebo dramaticky zvýšit odvody na důchodové pojištění, a nebo přijmout koncepci, že důchod v době penze je pouze dávkou ochraňující před chudobou. Jiné alternativy důchodové reformy nejsou. Já tvrdím: Vyhněme se tomuto scénáři, proveďme důchodovou reformu! Protože ta dokáže tyto tři alternativy jednoznačně zvrátit.“

Je nabízené řešení skutečně jediné možné? Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla srovnává situaci u nás s Evropou:

„Členské státy nemají jednu ortodoxii, dávají na důchody různý podíl HDP, organizují svoje důchodové systémy kombinací ´pay as you go´, kapitálových systému, a to organizovaných buď jako podnikové nebo individuální. Výsledky těchto systémů jsou velmi odlišné.“

Jakákoliv reforma důchodů musí být podle něj holistickým řešením ve všech oblastech života.

Vladimír Špidla,  foto: Evropská komise
„Počínaje školstvím, pokračuje přes trh práce, přes propopulační politiku, přes imigrační politiku a další a další věci. Prostě důchodový systém není řešitelný jenom jako analyticky oddělitelná jednotka, ale vždy je dokonale propojen s celou společností.“

Špidla ve svém proslovu upozornil na náklady, které si reforma vyžádá. Odhadl je zhruba na 1300 miliard korun za 30 let. Spojeny budou například s náhradou pojistného, pokud se jeho část převede z průběžného pilíře na individuální účty.