Nejpřekvapivější medaili v historii vybojovali čeští fotbalisté na ME v Anglii

Foto: ČTK

Našim reprezentantům se na fotbalovém Euru v kolébce tohoto sportu - Anglii povedl skutečně husárský kousek. Ačkoliv byli ve skupině smrti absolutními outsidery, domů se vraceli jako hrdinové se stříbrnými medailemi na krku. Na celém šampionátu se jim stalo osudem Německo. Nejprve jim německý brankář Köpke chycenou penaltou zařídil postup ze skupiny, aby je poté houževnatí Němci ve finále porazili 2:1 v prodloužení. Více už prozradí v následujícím rozhovoru člen tehdejšího stříbrného kádru Václav Němeček.

Finále ČR-Německo a zákrok německého brankáře Andrease Köpkeho, foto: ČTK
Když jste viděl los, který nám do skupiny přisoudil silné týmy Německa, Itálie a Ruska, dokázal jste si vůbec představit, že na šampionátu vybojujete stříbro?

"Nikdo jsme to netušil. Byli jsme rádi, že jsme se vůbec kvalifikovali a našim cílem bylo hrát ve skupině tak, abychom se mohli vracet se vztyčenou hlavou."

V zápase s Portugalskem jste nastupoval s kapitánskou páskou na ruce. Je to jiný pocit, když vedete mužstvo na trávník, než když jste "jen" jeden z jedenácti hráčů?

"Byl jsem v situaci, že jsem byl buď kapitánem a nebo seděl na lavičce. Určitě je to výjimečný pocit vést mužstvo do takových bojů."

Kde nastal klíčový zlom, že se naše mužstvo dostalo na vítěznou vlnu?

Návrat českých fotbalistů z Anglie ME 96, zleva: Karel Poborský, Pavel Novotný a Václav Němeček, foto: ČTK
"Řekněme si to upřímně. Hodně nám pomohla štěstěna. V zápase s Ruskem Šmicer vyrovnal v poslední minutě na 3:3 a v souběžně hraném zápase nedali Italové s Němci penaltu. Kdyby se jedno nebo druhé nestalo, tak jsme nepostoupili. Potom už jsme neměl co ztratit, začalo se nám dařit a šli jsme dál a dál."

Zažil jste i jako benjamínek MS v Itálii. Můžete porovnat atmosféru těch šampionátů?

"Pro mě je jednoznačně jedničkou šampionát v Itálii, protože tam tím žila celá země a to se nedá s Eurem vůbec srovnat. Když jsme se v Anglii vrátili ze zápasu, tak v podstatě ani nikdo nevěděl, že se ME hraje, ale v Itálii žili šampionátem každý den, každou hodinu."

Přesto je ta sříbrná medaile vaším největším úspěchem kariéry?

"Samozřejmě, nevím co by se tomu mohlo vyrovnat."

Jaký máte nejhezčí mimofotbalový zážitek?

"Měli jsme tam dobrou atmosféru, místní lidé, kteří nás obklopovali nám vždy fandili. Vytvořili jsme si dobré vztahy i s místní ochrankou, dva kluci, kteří nás měli na starost s námi dokonce letěli do Prahy oslavovat titul vícemistra Evropy."