Největší českou knihou v distribuci je Satelitní atlas pyramid

r_2100x1400_radio_praha.png

Největší českou knihou, která je dnes v distribuci, je Satelitní atlas pyramid. Kromě téhle zajímavosti je kniha také ojedinělým vědeckým počinem. Pracovali na ní čeští egyptologové, jejichž archeologické úspěchy jsou světově uznávané.

Miroslav Bárta (vlevo) a Vladimír Brůna, foto: ČTK
Satelitní atlas pyramid je první knihou o archeologii, která zobrazuje památky pomocí družicových snímků. Jejími autory jsou Češi - egyptolog Miroslav Bárta a geoinformatik Vladimír Brůna. Knihu tvoří unikátní mapy ze satelitu a současně staré mapy Egypta, které ještě nikdy nebyly spojeny. Vzhledem ke svým rozměrům 35 centimetrů na půl metru, musela být kniha zpola vázána ručně. Mapy pak byly tištěny na největším ofsetovém stroji na světě, který mají v Německu. Když se totiž rozloží, mají dva metry. Jak uvedl egyptolog Miroslav Bárta, výroba knihy trvala dva roky.

"Přibližuje vývoj a mapování velké skupiny jedné z nejslavnějších památek na území starého Egypta, pyramid - hrobek panovníků z 3. tisíciletí před Kristem. Pevnou součástí tohoto atlasu je unikátní, zatím na světě bez obdoby, soubor satelitních snímků v nejvyšším možném komerčním rozlišení, které se dá zatím získat."

Tomáš Tureček a Martina Kociánová, foto: ČTK
Kniha obsahuje text přibližující i historii mapování celé oblasti a reprodukce map, které vznikaly postupně od doby Napoleonovy expedice do Egypta na konci 18. stol. až po současnost. Slavný český egyptolog Miroslav Verner vysvětlil, proč je pro českou egyptologickou školu nová publikace důležitá.

"My jsme zatím pracovali v egyptské archeologii jenom se starými leteckými snímky, které tam pořídilo kdysi britské královské letectvo během druhé světové války. K tomu byl ale velmi ztížený přístup, protože britští kolegové to ze svých archivů příliš ochotně nevydávali. Nyní se otevřela úplně nová cesta k nesmírně kvalitním snímkům, k pohledům shora."

Satelitní atlas pyramid měl i originální křest, potvrdil egyptolog Miroslav Bárta.

"To bylo velmi neobvyklé. To byl skutečný abúsírský písek. Abúsír je jedna z pyramidových lokalit, které jsou v atlase. Je to zároveň lokalita, kde příští rok už půl století bude pracovat náš český Egyptologický ústav. Ten písek pochází z místa, které zatím nebylo zkoumáno, a kde se pravděpodobně nachází jedno z velkých pohřebišť 3. tisíciletí před Kristem, takže ten původ písku je velmi unikátní."

Měla kniha i zajímavého kmotra?

"Tím prvním kmotrem, vlastně kmotřičkou byla Martina Kociánová. Dlouhá léta se o naši práci zajímá. Dokonce připravila pro Mladou frontu Dnes velkou reportáž o naší práci. Kmotr byl pan Tomáš Tureček, ředitel české edice National Geographic. Kmotři byli vybráni nejen proto, aby byli mediálně známí, ale hlavně proto že mají o naši práci zájem."

V Česku je momentálně vystavená i největší kniha světa. Slavná Ďáblova bible vznikla také v českých zemích. Nyní ji vlastní už 350 let Švédsko, kam knihu odvezli vojáci za třicetileté války.