Největší vinařská expozice se otevře v Mikulově

Hrozen

V Mikulově vzniká největší expozice o historii vinařství v Česku, a to na zdejším zámku. Představí, jaký význam lidstvo přikládalo tomuto nápoji, tolik typickému pro Moravu, už od dob starého Egypta. Expozice nazvaná Víno napříč staletími má být otevřena 1. června.

Instalace výstavy,  foto: Praga Mystica
Víno je pro Moravu typický nápoj. Unikátní expozice představí, jaký význam lidstvo tomuto nápoji přikládalo už od dob starého Egypta. Nese název Víno napříč staletími a otevírat se bude 1. června. Výstava je vytvořena tak, aby lidé procházeli různými údobími. Řemeslníci pro ně vytvořili například kopii románského sklepa, gotické kaple i renesanční labyrint. Projekt představí počátky pěstování révy a výroby vína na světě, význam, které mu přikládají křesťané při církevních obřadech, i vliv církve na vývoj vinařství. V Mikulově se tak propojí dvě expozice. Více už ředitel mikulovského muzea Petr Kubín.

Zámek Mikulov
"V Mikulově už jednu expozici vinařství máme pod názvem Tradiční vinařství na Moravě. Věnuje se sklepnímu hospodářství a práci na vinohradě. Nová expozice se věnuje vínu spíše jako kulturnímu fenoménu. Víno bude představeno jako liturgický nápoj a také bude představena úloha klášterů při rozšiřování vinné kultury, dále úloha obchodu a podobně."

Dozví se návštěvníci, kdy se objevila první vinná réva?

"Ano, je to jeden z nejzajímavějších exponátů, který budeme moci v expozici představit. Národní muzeum nám zapůjčilo otisk révy vinné starý několik miliónů let. Čili jde o jeden z prvních exemplářů tohoto druhu. Ty počátky jsou vždycky kontroverzní. Mnozí znají legendu o tom, jak révu vinnou a vinařství přinesli na Moravu Římané. Musím říct, že na ten mýtus mám celkem jasný názor, nicméně je to pěkná legenda."

Takže Římané révu nepřinesli?

"Ta pravděpodobnost je malá, rozhodně se to nepodařilo prokázat s takovou silou, s jakou je to velmi často prezentováno. Víno jako takové se dostalo do Čech už dávno před tím. Zdá se, že formou obchodu se tady víno jako hotový nápoj dostávalo již dříve. Vinařství jako takové je záležitost mnohem mladší."

Instalace výstavy,  foto: Praga Mystica
Máte nějaké vinařské skvosty, třeba vzácné archivní láhve?

"Vzácné archivní láhve ne, ale přece jenom jeden exponát bych vyzdvihl a to je vzácná gotická míra vinná, kterou nám zapůjčilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. To je nádherný exponát. Už se těším, až se na něj budu moci podívat."

Jak dodal Petr Kubín, turista, který míří na Moravu za vínem, se tak o něm dozví zábavnou formou něco poučného. Poznávání vína lze ukončit v zámeckých sklepeních prohlídkou obřího sudu. Podle památkářů je největší nádobou na víno ve střední Evropě. Na délku měří 6,5 a na výšku 4,5 metru. Návštěvníci si u něj velmi oblíbili ochutnávky vína.