Několik rozhlasových prvenství
Protože rozhlas slaví 80. jubileum, vybrali jsme tentokrát několik zajímavostí z rozhlasové historie.
Zastavme se u samotného označení: Jako například u názvů měsíců i zde objevila čeština svůj vlastní, ničemu nepodobný výraz. Slovo rozhlas byste našli poprvé v Národních listech z 21. května 1924. V té době byl rozhlasu jeden rok. Redaktor skrývající se pod pseudonymem L. Richard toto slovo vymyslel a nahradil jím do té doby používaná označení broadcasting a radiotelefonie. Termín se velice rychle vžil.
Pražský rozhlas má světové prvenství v oblasti sportovních reportáží. První reportáž tohoto druhu se vysílala 2. srpna 1924 z mezinárodního boxerského utkání v Praze na Letné. Sportovní odborník sledoval utkání a po telefonu informoval hlasatele Dobrovolného ve vysílacím stanu v Kbelích. Ten pak informace tlumočil posluchačům.
Nejdelší rozhlasový přenos byl odvysílán v roce 1937. Šlo o přenos z pohřbu T. G. Masaryka a trvala nepřetržitě 5 hodin a 19 minut.
Nejdéle vysílaným pořadem v historii českého rozhlasu by Ranní tělocvik. Poprvé se objevil v květnu 1932 a trvá dodnes. Odvysíláno bylo přes 20 tisíc dílů.
Nejstarší rozhlasovou znělkou je znělka stanice Praha, kterou tvoří úvodní tóny Smetanova Vyšehradu. Používá se v nezměněné podobě od roku 1933.