Někteří spekulanti asi zapláčí
Vládní koalice tento týden zahájí zkoušku ohněm. Sociální demokraté totiž předkládají ve sněmovně zákon o nájemném, který lidovci a unionisté svorně odmítají. Právě pokračující regulace nájemného je ale jedním z důvodů, proč v Česku roste v poslední době přímo závratně poptávka po vlastních bytech. Dalším důvodem, možná ještě silnějším, je přesvědčení, že po vstupu do Evropské unie ceny nemovitostí prudce vzrostou. Jak ale uvádí Zdeněk Vališ, všechno může být jinak.
V Česku se nakupují byty do osobního vlastnictví jako nikdy v minulosti. Někteří pozorovatelé hovoří v této souvislosti až o hysterii. Nabídka trhu prý už nestačí, a tak se cenová spirála roztáčí nahoru. Lidé kupují nové i starší byty nejen v obavě, že na ně nebudou v budoucnu mít. Chtějí si rovněž pojistit své úspory a k tomu se nákup nemovitosti jeví jako výhodnější, než uložení peněz v bance, kde navíc kvůli rekordně nízkým bankovním úrokům dokonce část hodnoty ztrácejí. Mnozí lidé ale při nákupu nemovitosti především spekulují s tím, že za pár let ji výhodně prodají nebo budou pronajímat. Všechny zmíněné důvody jsou samozřejmě pochopitelné. Odborníci však začínají varovat, že očekávání mohou být přehnaná a na velké množství spekulantů čeká nakonec zklamání a ztráta. Nejvíce by mohli zaplakat ti, kdo si berou hypotéku s tím, že ji budou splácet z pronájmu či z prodeje. Český trh dnes stále deformuje přetrvávající regulace nájmů v činžovních domech. A tato regulace, jak známo, plodí černý trh a černé nájemní ceny, jejichž výše je pro spekulanty hodně lákavá. Jenže jakmile regulace v současné podobě skončí, - a to bude s největší pravděpodobností nejpozději do čtyř let - půjdou tržní ceny dolů, nejen ty z černého trhu, ale i ty dnešní oficiálně smluvní, tedy neregulované.
Podle odborníků se dnešní neregulované ceny nájmů sníží o třetinu až o polovinu. Pak se ovšem mohou mnozí dnešní spekulanti dostat do problémů se splácením hypotéky. Neseženou nájemníky ochotné platit horentní sumy. Možná nakonec neseženou ani kupce, který by jim investici do nemovitosti zaplatil. Podle řady odborníků zapláčí zřejmě i ti, kdo sázejí na růst cen českých nemovitostí po vstupu země do Evropské unie. Takový růst prý nebyl zaznamenán v žádné zemi, která do unie vstupovala. Došlo v nich spíše k podobné hysterii jako teď v Česku a ceny se vyšplhaly hodně vysoko ještě před vstupem. Například v Portugalsku a Španělsku se pak ceny do dvou let zřítily asi na polovinu. V Česku dnes hodně lidí argumentuje tím, že po vstupu do unie vtrhnou do země zahraniční investoři a začnou nemovitosti houfně skupovat. Tomu se ale odborníci jen usmívají, protože cizinci, kteří do Česka chtěli, už tady dávno jsou. Mimochodem, podstatnou část domů s byty nabízejí nyní k prodeji právě různí investoři ze zemí Evropské unie. Své nemovitosti prodávají také velké společnosti působící v Česku, banky, investiční fondy, i firmy jako Nestlé. Pokud by očekávaly výrazné zhodnocení těchto nemovitostí, jistě by s jejich prodejem ještě rok dva vyčkaly.
Zatím ale, jak uvádějí realitní makléři, se trh s byty v Česku chová jako opilý a výsledkem jsou přehnané ceny, zvláště u malých bytů o rozloze kolem padesáti až šedesáti metrů čtverečních. O ně svádějí zájemci na trhu přímo boj bez ohledu na to, zda jde o starší nebo nové byty. Jediným regionem v Česku, kde ceny dlouhodobě stagnují nebo dokonce mírně klesají, jsou severní Čechy. Nejvýraznější růst cen naopak probíhá v okolí Prahy a Kladna a v Podkrkonoší, s širší vazbou na Hradec Králové, který je po Praze druhým nejdražším městem v Česku.