Nekvalitní alkohol způsobuje další otravy, začínají kontroly restaurací
V Česku v posledních dnech přibývá případů otrav jedovatým metylalkoholem. Látku obsahovaly lihoviny, které se volně prodávaly. Situace je poměrně vážná, české úřady varují před nakupováním podezřelého nebo nesprávně označeného alkoholu. První případy otrav a úmrtí oznámila severomoravská policie minulý čtvrtek.
"Je to událost, která je zcela mimořádná. Podle mě je za tím jednoznačně kriminální čin, protože to, jestli se alkohol nějak pančuje a pašuje se sem, tak to je jedna věc. Ale jestliže někdo začne pracovat s metylalkoholem, o kterém se ví, že je těžce jedovatý, tak to je vrchol všeho."
Státní zemědělská a potravinářská inspekce už od pátku odebrala desítky vzorků podezřelého alkoholu. Inspektoři jsou v terénu a kontrolují doklady o původu alkoholu. V Praze se dokonce našly podezřelé barely, zatím se ale neprokázalo, že jde o metylalkohol. Jak kontroly probíhají, říká Jindřich Pokora ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
"My samozřejmě předpokládáme, že se jedná o alkohol, který pochází z velkých balení a který se distribuuje prostřednictvím různých stánků nebo menších prodejen. Máme podezření, že to může mít i vazbu na určité oblasti, kde žijí obyvatelé trošičku sociálně slabší. Do těchto oblastí jsme i přednostně inspektory poslali, tam je předpoklad, že ten alkohol se prodává levnější a tudíž by mohl být i pančovaný."
Nynější série otrav se vymyká běžnému každoročnímu počtu podobných případů. Ročně se v Česku metanolem otráví tři až čtyři lidé, všechny otravy ale nejsou závažné a nekončí smrtí. Jediný srovnatelný případ se stal na konci druhé světové války v Ústí nad Labem. Podle lékařů jsou počáteční příznaky otravy podobné opilosti a neliší od otravy alkoholem. Podle chuti lidé metyalkohol nepoznají, připomíná lékařka Daniela Pelclová z Toxikologického informační centra ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
"Nejdřív jsou ty příznaky příjemné, dobrá nálada a zlepšení sebedůvěry, později bolesti hlavy nebo zvracení. Postižení mají široké zornice, ale to, co je tady zvláštní, jsou poruchy zraku - rozmazané vidění, výpadky zorného pole, tmavé skvrny, poruchy rozlišování barev, to měli i ti pacienti. Končí to bezvědomím. Metylalkohol postihuje jednat mozek a jednak i sítnici a optický nerv, takže to velice zásadní je postižení zraku."A právě to postihlo muže ze středočeské Příbrami, který začal vidět černobíle a následně oslepl. V obchodě, kde nekvalitní alkohol koupil, zabavila policie tekutinu v šestilitrových plastových barelech. Obsahovaly nápisy jako "originál vodka jemná" nebo "tuzemák". Na etiketě byla jako výrobce uvedena Likérka Drak. Ta ale záhy označila etikety za padělky. Policisté pracují s několika verzemi. Jednou z nich je, že producent alkoholu pochází z Hodonínska. Alkohol také mohl někdo přivézt ze zahraničí nebo ze severní Moravy, kde se objevily první případy otrav. Podle Sdružení výrobců lihovin při otravách nešlo o oficiální výrobky kteréhokoliv z jeho členů. Jak upozorňuje právní poradce z časopisu pro spotřebitele dTEST Miloš Borovička, pokud policisté neodhalí výrobce pančovaného alkoholu, může nést odpovědnost třeba i prodejce
"Za takové těžké újmy na zdraví odpovídá primárně výrobce. Pokud se ho nepodaří zjistit, tak (odpovídá) každý jednotlivý článek distribučního řetězce, který bude znám, klidně i ten stánkař, u kterého se prokáže byť nevědomě, že prodával nebezpečný alkohol. V tomto je zákon poměrně přísný a na zavinění nehledí."