Nemocnice se bouří

r_2100x1400_radio_praha.png

Lékařské odbory nesplnily hrozby a celoplošné protesty v nemocnicích zatím nehrozí. Přesto situace v některých zadlužených nemocnicích zůstává kritická. Podrobnosti má Josef Kubeczka.

Nemocnice jsou velmi zadluženy. Stát je totiž převedl na kraje i s obrovskými dluhy, které jdou do miliard korun. Nejvážnější situace je stále na Vysočině, kde lékaři nemocnic v Havlíčkově Brodě a Jihlavě nenastupují kvůli platům na pohotovostní služby a odmítají sloužit přesčasy. Vyhrocená situace se zatím podle lékařů výrazně nepromítla do péče o pacienty. Důvodem, proč lékařští odboráři nevyzvali kolegy ze všech nemocnic v České republice, je podle předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka skutečnost, že situace ve všech krajích není stejná a plošný protest by vážně poškodil pacienty. Nevyloučil ale, že protestujících lékařů bude přibývat:

"Od začátku listopadu se hodlají připojit lékaři v Třebíči, je velmi pravděpodobné, že se připojí lékaři v Pelhřimově a v Novém Městě, kde zatím ta situace není tak výbušná proto, že v těchto nemocnicích ředitelé na platy lékařům zatím nesáhli. Pokud i jiné kraje by se stejně nezodpovědně postavily ke zdravotnictví, tak pak je velmi pravděpodobné, že obdobně budou protestovat i jiné regiony. My na 11. listopadu svoláváme celostátní poradu předsedů a pokud se situace do té doby bude zhoršovat, tak je velmi pravděpodobné, že nějaké celostátní kroky budeme muset přijmout."

Ministryně zdravotnictví Marie Součková, foto: ČTK
Předsednictvo Lékařského odborového klubu vyzvalo na víkendovém jednání v Čejkovicích k rezignaci hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala. Podle odborářů totiž právě vedení kraje vážně zhoršuje situaci v tamních nemocnicích, mimo jiné snížením platů lékařů. Předseda LOKu v Jihlavě Lukáš Velev je přesvědčen, že lékaři nehájí jen vlastní zájmy, ale mimo jiné také poukazují na špatný systém financování zdravotnictví:

"Systém financování zdravotnictví v České republice je špatně nastaven, je deficitní. V současné době se na něm nechce podílet stát, na dofinancování, nechtějí se na něm podílet kraje, a v podstatě to hází na vrub zdravotníků, když je žádají, aby tento systém dotovali ze svých mezd. To je nepřípustné."

Zásadní rozhodnutí ohledně zdravotnictví nepadla ani v pražském Lidovém domě, kde o víkendu jednalo předsednictvo sociální demokracie. To vyjádřilo naprostou podporu ministryni Marii Součkové v její snaze reformovat zdravotnictví. Koncepci má předložit v blízké době koaličním partnerům, první jednání je plánováno na úterý. Premiér Vladimír Špidla přitom znovu potvrdil, že vláda nepočítá s plošným oddlužením nemocnic, jak to chtějí hejtmani:

"Lze samozřejmě doložit, že situace je velmi komplikovaná. Na druhé straně je zřejmé, že některé dluhy vznikaly i poté, co kraje převzaly nemocnice a v jiných nemocnicích dluhy nevznikaly. Jsou to tedy komplikované otázky a budou řešeny v rámci celkového konceptu."