Nízká účast v eurovolbách: rozpaky a ostuda
Historicky první volby do Evropského parlamentu jsou tedy za námi. Jejich výsledky jsou překvapivé a přesto, že se domácí politiky bezprostředně nedotýkají, zřejmě vyvolají otřes i na české politické scéně. O čem tyto volby vypovídají? Více v následující rubrice.
"Česká politická scéna se polarizuje, získávají strany, které mají vyhraněný program, které na sebe navzájem útočí: ODS a komunisté. Strany, které se pohybují někde ve středu, ty ve volbách propadly. To znamená, že Česko si neví rady s celou řadou problémů a objevují se radikální řešení."
Volby znamenaly úspěch pro komunisty, poprvé v historii po roce 1989 překročil počet jejich voličů 20%. Znamená to, že se česká společnost posouvá doleva?
"Určitě ne, vždyť sečteme-li všechny hlasy pro pravici, je jich více než v minulých parlamentních volbách. To že roste popularita komunistů je důsledkem toho, že sociální demokraté nedokáží oslovit voliče a rozhodující silou na levici se stávají komunisté. Je ale zajímavé, že komunisté mají nyní voliče rovnoměrně rozložené. Dříve byly kraje, kde dosáhli 30 i 40% procent, ale byla to místa s velkou nezaměstnaností a frustrací, nyní je volili všude. Komunisté těží ze všeobecné frustrace, když lidé nejdou k volbám, nahrávají komunistům, kteří jdou spořádaně."Zmínili jsme nízkou účast, o čem to vypovídá... o tom, že politici nevysvětlili lidem k čemu je Evropský parlament nebo je to ještě horší, tedy že Češi nemají o EP zájem?
"Řekl bych, že ta nízká účast (28%) je hlavní sdělení těchto voleb. Dalo by se shrnout do dvou slov: rozpaky a ostuda. Rozpaky proto, že česká veřejnost nevěděla, proč má jít volit. Nikdo z vládních politiků jí nevysvětlil smysl EP, jediný jasný názor představovali euroskeptici, kteří říkali: pojďte hlasovat a protestovat tak proti EU. Ostuda spočívá v tom, jak svět vidí chování českých voličů. Z pohledu západních pozorovatelů to vypadá tak, že vzali do klubu lidi, kteří nejsou ještě tak civilizovaní a vzdělaní. Ono to ale nebylo překvapivé. Už před časem se konal průzkum toho, co vědí lidé o funkci evropských struktur a vyšlo z toho, že Češi a Slováci jsou nejméně informovaní. Důsledkem toho je, že Češi evropské problematice nerozumějí a nechtějí jí rozumět a maskují to euroskepcí. Prostě ostuda."
Naprostý debakl zažila vládní koalice, US-DEU se do EP vůbec nedostala a KDU-ČSL se sociálními demokraty získali jen po 2 mandátech. Proč vládní strany takto pohořely?
"Odpovědí je víc. Na obhajobu vládních stran můžeme říci, že vedly mezistátní politická jednání o vstupu do EU, když se to podařilo, neměly najednou žádné nové téma, kterým by oslovily veřejnost. Faktem je ale to, že se o to ani ČSSD ani skomírající US-DEU ani nepokusily a voliči zareagovali: nedali jim své hlasy."