Rozhovor s Mesutem Ozyavasem o antidopingových skupinách

V dnešní sportovní rubrice přineseme exkluzivní rozhovor s Mesutem Ozyavasem, odpovědným vedoucím Rady Evropy za monitorování antidopingových skupin. S tureckým diplomatem hovořil Herbert Brynda před nedávnem u příležitosti jeho pracovní návštěvy České republiky.

Pane Ozyavasi, co bylo účelem Vaší návštěvy Prahy?

"Cílem návštěvy bylo zhodnotit úroveň implementace antidopinkové dohody. Jak jistě víte, Česká republika ratifikovala antidopinkovou dohodu v roce 1995 - jedná se o nástroj mezinárodního práva. Je tedy povinností vlády tuto dohodu implementovat, mimochodem: celkem existuje v rámci Rady Evropy takových dohod na dvě stě. Tato dohoda není dohodou čistě evropskou, slovo evropský v názvu chybí, protože jde o celosvětový nástroj, který je otevřený všem zemím světa; samozřejmě, že dohoda byla připravena Radou Evropy. Abych uvedl příklad: Austrálie a Kanada jsou také signatáři dohody, stejně jako ostatní evropské země. Čili: cílem dohody je harmonizovat metodu a procedury antidopinkové politiky různých zemí. Česká republika na tomto poli učinila značný pokrok, dobrovolně požádala o hodnotící návštěvu, aby skupina Rady Evropy zhodnotila situaci a poskytla odborné rady. Byli jsme tady čtyři odborníci z různých oblastí: z oblasti práva, z oblasti laboratoří, vzdělávání a dopinkové kontroly. Tento tým měl možnost si vyměnit expertní názory se svými českými kolegy."

Takže jste s úrovní boje proti dopinku v ČR spokojen? A co jste případně ČR doporučili?

"Česká republika v implementaci dohody velmi pokročila. Samozřejmě, že v žádné zemi neexistuje perfektní systém. Proto se snažíme o celosvětovou harmonizaci. Proto byla antidopinková agentura založena. Jedním z důležitých aspektů je přijetí legislativy týkající se všech aspektů dopinku: dopravy, kontroly, struktury atd. Ale mohu říci, že je ČR jednou z nejlepších zemí v této oblasti. Například na poli vzdělání jste udělali mnoho práce. Nebo co se týče laboratoří: tak malá země jak ČR má laboratoř, která získala standart ISO. V laboratoři máte malý tým, jenž ale zcela vyhovuje mezinárodním standardům."

Jak vychází Česká republika ze srovnání s ostatními zeměmi a zvláště těmi z bývalého sovětského bloku?

"Srovnání zemí není lehké, protože politická, sociální, ekonomická a právní situace v každé zemi je jiná. Neberte to jako diplomatickou odpověď. Proč? V některých decentralizovaných zemích je sport zcela nezávislý na státu. Například v Německu nebo ve Velké Británii. Tam nemá stát nebo vláda na sport a tedy ani na dopink žádný vliv. Ale ve Francii je velmi centralizovaný systém, stát vydává antidopinkové zákony a ustavuje částečně nezávislý antidopinkový výbor. Takže legislativní situace je v každé zemi jiná. A ČR je - jak jsem již uvedl - jednou z nejpokrokovějších zemí na poli boje proti dopinku."

Jaké vztahy k vašemu výboru má například Rusko, kdysi proslulé státním dopovacím systémem? Předpokládáte, že Vás také pozvou?

"Rusové byli na návštěvě u nás, to je další - opačný - druh spolupráce. V poslední době vyvinuli značné úsilí, ale limitují je finanční prostředky. Návštěvu podnikli rovněž dobrovolně a chtěli nás seznámit se situací v jejich zemi."