Komunistické Československo podporovalo terorismus
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zjistil, že bývalý československý totalitní režim podporoval mezinárodní terorismus. Podle úřadu kubánská a československá rozvědka organizovaly akci s krycím názvem Manuel, která podporovala levicové partyzánské hnutí v mezinárodním terorismu. Podrobnosti přinesl Mikuláš Kroupa.
V šedesátých letech byli na Kubě cvičeni lidé z různých zemí pro takzvanou partyzánskou válku. Výcvik se ovšem zaměřoval na plánování a realizaci teroristických akcí. Na Kubě procházeli školením také komunističtí funkcionáři, aby ve svých zemích připravovali revoluci. Vycvičené bojovníky přepravovaly Československé aerolinie z Havany do Prahy. V Praze dostali teroristé falešné pasy a cestovali přes západní Evropu zpátky do svých zemí, zveřejnil to historik Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Podle něj je nevíce překvapující a zároveň děsivé, že v sedmdesátých letech se na území Československa zdržovali nebezpeční mezinárodní zločinci.
"Co mě nejvíce překvapilo na tomto tématu je, že aniž by československé úřady cookoli tušily, přes naše území cestovali zločinci mezinárodního rozměru. Tyto lidé měli falešnou totožnost. Byli velmi dobře krytí. Nikdo neznal jejich pravé jméno Rozhodně jejich pobyt na našem území a jejich počty je děsivý. Bylo to pro naši zemi přinejměnším nebezpečné."
V roce 1970 tak pracovníci československého ministerstva vnitra získali překvapivou informaci, a to, že před pěti lety pobýval na území Československa Ernesto Che Guevara. Tehdy podnikl cestu do Asie a Afriky a nakonec odjel bojovat do Bolívie, kde byl na jaře 1967 zajat a zavražděn. Podle Úřadu pro dokumentace a vyšetřování komunismu odbavovala československá rozvědka jen část levicových radikálů. O některé skupinky se postarali sami Kubánci, kteří v Praze oficiálně působili jako zástupci letecké společnosti Cubana. Celkový počet lidí odbavených v akci Manuel od prosince 1962 do jejího zastavení v lednu 1970 činil 1123 lidí. Byli mezi nimi lidé z Venezuely, Ekvádoru, Kolumbie a Peru. Začátkem roku 1967 začali cestovat přes Prahu na Blízký východ i skupinky íránských partyzánů.
Mají tyto informace význam pro dnešní zpravodajské služby zapojené do boje proti mezinárodnímu terorismu? Podle Prokopa Tomka slouží spíše ke zorientování v prostředí terorismu.
"Samozřejmě se zabýváme i akcemi československé rozvědky v mladších datech. Musím říci, že spíše než, že by to vedlo k nějakým významným objevům pro dnešní zpravodajskou službu, tak tyto a podobné informace slůouží více ke zorientování se v prostředí terorismu. Mnozí dnešní teroristé jsou rekrutovaní z podobných organizací a kontaktů, takže svůj význam to má."