Sobotkovy priority
Mikuláš Kroupa vám v následujících minutách prozradí, kdy se promění česká koruna na euro. Dozvíte se také, jaké nebezpečí hrozí České republice za to, že zvyšuje deficit svých veřejných financí.
Česká koruna se promění v EURO pravděpodobně už před rokem 2010. Prohlásil to nový ministr financí Bohuslav Sobotka na své první tiskové konferenci v tomto resortu.
"Považujeme za reálné vstup ČR do tzv. eurozony se stejnou měnou tedy s eurem už v roce 2010. Je to náš cíl."
Na rozdíl od České republiky Polsko a Maďarsko hodlají přijmout společnou evropskou měnu už v roce 2006, nebo 2007. Analytici ale považují tyto termíny za nerealistické. Ekonomové se shodují, že rok 2010 pro přijetí eura Českem je splnitelný. Termín by podle nich byl optimální, pokud budou zdravé veřejné finance. Ovšem například Pavel Páral z ekonomického týdeníku EURO zastává názor, že oddalováním transformace koruny na euro se Česká republika vystavuje hře spekulantů, kteří nadhodnocují korunu a tím komplikují obchod českým exportérům, tudíž českému hospodářství.
"To období, kdy budeme čekat na vstup eura do republiky, bude zdlouhavé a přinese mnoho nepříjemností. Například začne bujet hra spekulantů o silnou korunu, čímž se zkomplikuje situace exportérům a českému hospodářství. Já osobně se kloním k rychlému přidružení k Evropské unii."
Ministerstvo financí chce více spolupracovat s centrální bankou v boji proti silné koruně.
"Jen dodávám malou poznámku k rozpočtovému schodku na rok 2003. Já samozřejmě nechtěl tak vysoký schodek, ale podle stávající platné legislativy nelze připravit menší státní deficit."
S výší schodku nesouhlasí občanští demokraté. Podle nich se získané peníze neobjeví v investicích, ale země je jen "projí". Podle Ivana Langera, místopředesedy ODS, je taková politika nezodpovědností.
"Je to nezodpovědná politika. Žijeme na dluh a je nutné, aby si to současná mladá vláda uvědomila a především věděla, jaké problémy z toho v budoucnu mohou vyplynout."
Jemněji se o vysokém schodku vyjadřují představitelé Koalice. Své vládní partnery z ČSSD upozorňují, že každý schodek je špatný, ale že záleží na jeho struktuře. Kritikem deficitu státního rozpočtu je i Pavel Páral z týdeníku EURO.
"Děsivé je na celé věci tempo růstu státního dluhu. Schodek je nejvyšší v dějinách České republiky. Je to především dáno přebujelým sociálním systémem. Vláda se vymlouvá na ztráty České konsolidační agentury, ale přitom ta činí zhruba 60 miliard korun. Devadesát až sto miliard korun je tedy běžný schodek vzniklý z hospodaření."
Ministr financí Buhuslav Sobotka ovšem prohlásil, že příští rok dosáhne schodek státního rozpočtu možná až 200 miliard korun, z čehož vyplývá, že v následujících letech se deficit výrazně nesníží. Bohuslav Sobotka se domnívá, že státní kasa se naplní, budou-li finanční úřady důsledněji vybírat daně.
"Zaměříme se na boj proti neplatičům daní a celním únikům. Chceme zjednodušit proces vybírání daní například tím, že bude možné komunikovat s finančními úřady elektronickou poštou."
Podle ministra má stát 100 miliardovou pohledávku u neplatičů daní. Z toho je podle něj reálné získat aspoň 30 miliard korun. Většina ekonomů však Sobotkův boj s neplatiči daní považuje spíš za smělý plán.
"Je otázkou, zda je reálné vybrat oněch 30 miliard korun. Současný systém výběru daní v ČR je podobný jako u našich sousedů v Evropské unii a výsledky výběru daní máme také podobné. Ale zlepšit se dá vždycky."
Celkový dluh českého státu je prý podle vlády poměrně nízký. Pohybuje se kolem dvaceti procent a může stounout až na pětatřicet procent hrubého domácího produktu. Země Evropské unie mají schodek státních financí mnohem vyšší. Nicméně tyto státní dluhy vznikaly v době, kdy finanční trhy byly k rozpočtovým schodkům velmi tolerantní, tvrdí odborníci. Podle nich je nebezpečné tempo růstu deficitu veřejných financí České republiky. Každý rok se zvyšuje dluh České republiky o zhruba pět procent hrubého domácího produktu.
"To znamená, že jsme nejhůře hospodařící země ve střední a možná i v celé Evropě. To není moc pěkná vizitka staré vlády. Záleží na tom, co se s tím bude dělat."
Tvrdí Pavel Páral, zástupce šéfredaktora ekonomického týdeníku EURO.